Најдобро и најлошо облечените жени на Оскарите: Венчаници насекаде, но една дама на сите им одржа лекција (ФОТО)

Фото: Profimedia

Овој пат црвениот тепих на Оскарите ја промени бојата. Деликатната нијанса на шампањ имаше задача да го направи целото естетско искуство похармонично. 

Доделувањето на престижните награди, како и секој пат, донесе нови микротрендови кои ќе се одразат во светските модни трендови дури во месеците што следат. Овој пат се чини дека најзастапената боја беше белата - најчесто во нејзината бисерна боја, богато украсена и претставена како шик интерпретација која ги буди сите асоцијации на дизајнерски венчаници.

Ако половина од холивудските суперѕвезди отидоа на венчавка, тогаш другата половина реши да се забавува „за сите пари“ со избор на впечатливо светли бои и тренди „голотија“ каква што сме виделе многупати на модните писти за актуелната сезона: драстични деколтеа, длабоки исечоци и шлицови низ кои се гледа следната модерна ерогена зона. Но, да одиме по ред...

Невестински шмек

Мишел Вилијамс, Мишел Јео, Руни Мара, Минди Калинг, Зои Салдана и Емили Блант уживаа во магијата на долгиот бел фустан - докажувајќи дека истото модно сценарио може да има многу различни заплети.

Вилијамс се одлучи за фустан од колекцијата висока мода на Шанел со наметка од тул со мониста и детално извезено деколте. Мишел Јео, избра нежна обемна форма на Диор, украсена со пердуви - но (вреди да се напомене) тој фустан имаше и детал од тул на вратот.

Фото: Profimedia

Фото: Profimedia

Руни Мара посегна по ретко архивско парче - нејзината тоалета е дел од епската колекција на покојниот Александар Меквин „Девојката што живееше на дрво“ есен 1998 година - додека Зои Салдана носеше подеднакво фустан од соништата во стил на долна облека дизајниран од  Ким Џонс за модната куќа Фенди.

Фото: Profimedia

Фото: Profimedia

Два дефинитивно минималистички изгледи отстапија од генерално романтичниот тон во кој беа облечени многу гости: Минди Калинг се појави во смело исечен фустан на Вера Ванг, додека Емили Блант доминираше во аскетски скроен фустан на Валентино.

Фото: Profimedia

Фото: Profimedia

Модна драма

Кејт Бланшет, Никол Кидман, Жанел Моне, Кара Делевињ, Ријана и Лејди Гага. Никој од нив не сакаше да игра на сигурно за оваа пригода, туку играа на картата на бескомпромисна индивидуалност.

Секогаш на листата на најдобро облечени каде и да се појави - Кејт Бланшет. Наместо Армани, актерката оваа година избра да носи креација од Николас Гескиер за Луј Витон: во два тона, со нагласени раменици и долг воз - тоа беше визија слична на предвоениот Холивуд. Никол Кидман, пак, одлучи да ја облече неспоредливиот Џорџо. Иако не е едно од нејзините најубави изданија, овој фустан со ризично деколте и детално извезени рози на текстура со светки го истакна препознатливиот стил на Никол, но на нов начин.

Фото: Profimedia

Фото: Profimedia

Жанел Моне изгледа како личност која воопшто не ја интересира минимализмот - секогаш, а особено синоќа во побујден горен дел и долго здолниште од пеколно портокаловата нијанса што се чини дека го позајмила од кланот Кардашијан.

Фото: Profimedia

Фото: Profimedia

Откако минатата недела се отвори за својата битка со зависноста во „Вог“, Кара Делевињ пристигна на доделувањето на наградите во нејзината најдобра - прекрасна креација на Ели Сааб со предеминзионирана панделка на рамото.

Фото: Profimedia

Фото: Profimedia

Две поп диви, два моќно провокативни црни фустани! Фустанот на Ријана е создаден специјално за неа од модната куќа по име „Azzaedina Alaia“. Гага остана верна на ателјето Версаче - кое ѝ дизајнираше креација штотуку прикажана на ревијатана брендот во Лос Анџелес. 


Извор: zena.blic.rs

Фото: Profimedia