Од ноќта сабота кон недела во Македонија доаѓа силно невреме, кое ќе продолжи и наредната недела

Почитувани наши, топлиот бран кој особено од викендот ќе ја зафати нашата територија, позначително ќе ја загрее Атмосферата и ќе ја исполни со енергија. Од друга страна пак, повторно ќе бидеме под влијание на циклон од западна Европа, објави метеорологот Славчо Попоски.

„Токму ова од сабота кон крајот на денот и во текот на ноќта кон недела, па се до речиси крајот на следната работна недела ни следува нов период на многу нестабилно време со честа појава на локален пороен дожд, грмежи, силен ветер и со појава на невреме.

Детали на Фактор тука.