Ослабев 27 сантиметри во обем, а не бев гладна: Тајната на Џесика Алба

Џесика Алба раскажа за начинот на исхрана кој ѝ помогнал во обем да изгуби 27 сантиметри, откако имала проблеми со надуеност. Тогаш, американската актерка ја побарала нутриционистката Кели Левик, и сѐ се сменило. 

Кели ја научила Џесика да ѝ пристапи на храната на нов начин, односно да ја прилагоди на тоа вистински да ужива додека јаде и по оброкот добро да се чувствува. Алба тврди дека згаубила дури 27 сантиментри во обем. Целиот труд кој Кели го вложила, е објавен во книгата "Body Love: Live in Balance, Weigh What You Want and Free Yourself From Food Drama Forever".

Џесика Алба во 2010 година 

Левик се фокрусирала на тоа Алба да ја јаде храната која ја сака. За појадок, таа ѝ одредила смути, кој направил таа да се чувствува најадена и исполнета. „Зеленото смути со чија семе, авокадо, спанаќ и протеински прав е вистинското нешто“, вели нутриционистката. 

„Бидете сигурни дека во вашата чинија се наоѓаат четири работи: протеини, здрави масти, влакна и зеленчук. Во комбинација, оваа храна регулира осум хормони на гладот и го оптимизира нивото на шеќер во крвта. 

„Би било добро ако ја искористите комбинацијата на говедско месо и брокула, како и тиквички со ќофтиња. За физичка активност, уште го немам вистинскиот одговор. Важно е да се активирате тогаш кога ви е пријатно на начин кој ви одговара“, вели Левик. Таа додава дека целта да сме среќни и задоволни, а не исцрпени.