„Отидов сама на гробот на Жељко, седнав, а упорно ми звони Марина...“ Цеца наежи од деталите за песната „Пиле“

Цеца сега раскажа дека Марина дел од песната му посветила на починатиот постар син Милош, но и на сопругот Жељко Ражнатовиќ Аркан.

Музичката ѕвезда Светлана Цеца Ражнатовиќ за прв пат проговори за тоа како настанала нејзината позната балада „Расуло“ и откри дека Марина Туцаковиќ инспирација ја нашла и во нејзината и во семејните трагедии на пејачката.

Цеца раскажа дека Марина, меѓу најдобрите текстописци, споменатата песна му ја посветила на починатиот постар син Милош, но и на сопругот на пејачката Жељко Ражнатовиќ Аркан.

- Марина мешаше теми со нејзиниот покоен син, како песната „Расуло“, со мојот покоен Жељко. Таа преку мојата болка претвори дел од нејзината болка во песни. На пример, во „Расуло“ опишува каде го наоѓа синот мртов и „бела рака паѓа на подот“, а потоа пишува за мојот покоен сопруг. Тоа можеме да го знаеме само јас и таа, бидејќи јас ги препознавам тие слики. Знам на кого е посветена „Играчка на осаменоста“... Секогаш пишуваше за секој од нас да се најде некаде. Не е себично пишување, таа беше генијалец - истакна Цеца.

Пејачката откри и како настанала песната „Пиле“, но и дека Марина се мачела со текстот на таа песна.

- Мелодијата ја направи Мили, секако и ја испрати на Марина и таа ги напиша стиховите, но таа се мачеше со рефренот. И се сеќавам пред првото Ушче, тоа е албумот „Гром“, на 17 април, роденден на Жељко, отидов сама на гробишта, седнав и сакав додека пушев нормални цигари, да пушам пура... Молчам и Марина упорно ми звони на телефоб. Велам мора да е нешто итно штом ми звони, инаку никому не одговарам, го имам тој половина час каде седам и сум сама со него во мислите, но реков дека ќе одговорам - рекла Цеца. потоа продолжи:

-Ми вика: „Цекиќ, го напишав рефренот за песната „Пиле“, ја прашувам што напишала, а таа вели: „Па нешто ме привлече кај Ари, така го викаше Аркан, и вели:

летај сам, не гледај надолу, не


Моите солзи за тебе паѓаат


моите солзи паѓаат нагоре...“

- И ме полазаа морници... И сега, мала дигресија, кога ја даде мелодијата на Мили, откако таа ги напиша строфите, и таму оди: „Ова е свет за попаметните, за некои похрабри, а моето срце е пиле, ..." пилешко, пилешко, пилешко, Мили вели: "А, што е со оваа жена, ми ја расипува песната. Па што со пилешково, сериозна песна е, што се фатила за пиле, не знам што е со неа“ . И јас се насмеав затоа што немаме рефрен, таа всушност објасни се, „полето“ сум јас, моето срце. Цело време ја гради песната за на крајот да поентира, да ја реши загатката, дека песната е посветена на човек кој не е меѓу нас, кој е во рајот, така јас го доживувам тоа  - изјави Цеца во емисијата „Ако зборувам“ на Гоца Тржан.


Инаку, Марина еднаш им призна на новинарите дека на починатиот син Милош му посветила само една песна „Мишо мој“, која ја испеа Ана Николиќ.

Да потсетиме, Марина Туцаковиќ на 1 декември 2008 година го загуби синот Милош Радуловиќ. Марина го пронашла мртов во семејната куќа во центарот на Белград, а по три дена бил погребан на Новите гробишта.

Синот на Марина и Александар Фута Радуловиќ ненадејно почина, а Марина во прилика за медиумите откри за својот најболен ден во животот.

- Влегов во неговата соба и го најдов тоа што го најдов. Милош тогаш имаше 24 години. Беше на први декември. Секогаш се плашев дека нешто ќе му се случи. Вашето дете оди на екскурзија и се плашите како ќе стигне таму. Секогаш имаш страв за луѓето што ги сакаш – изјави тогаш Марина.

- Интересно, таа вечер... Беше толку весел, толку се смеевме, не можев навистина да имам лошо чувство. Колку што имав претходно од стравови... И токму тоа се случи, на што секако не се надевав тогаш. Не го очекував тоа. Тој ден требаше да одам кај жирито во една емисија. Тоа беше момент на лудило – додаде Марина.

Ден претходно ништо не навестувало за трагедијата, а кога утрото пристигнала брзата помош констатирале смрт.

- Милош едноставно не се разбуди. Напладне беше здрав и добро, се беше нормално. Стана да се напие вода, и ми рече да го разбудам после четири за да оди на фризер и да се спреми за диско навечер. Меѓутоа, кога влегов во собата да го разбудам, го најдов неподвижен. Неговите прсти веќе беа сини. Не знам што се случи... Не знам дали има нешто полошо од тоа кога ќе го затекнете вашето дете како неподвижно лежи во креветот – рекла Марина.

Потоа почина таа, а по извесно време и другиот нејзин син.

(Telegraf.rs)