„Пред 40 дена го закопа сопругот, а сега пееш, кој знае со кој си спиела“: Пејачката по семејната трагедија добивала страшни навреди, а се борела за опстанок

Пејачката Сања Долежал минуваше низ многу тежок период кога во 2012 година го загуби сопругот Ненад Шариќ, кој почина како последица на мозочен удар.

По неговата смрт таа остана сама со две деца.

„Бев и мајка и татко, првиот месец бев во магла, а првите неколку години функционирав како робот. Не бев свесна дека морам да се грижам за мојата психа, се фокусирав на децата. Посакувам да можев да ја преземам сета болка што ја чувствуваа. Подоцна, еден мој пријател, кој е психолог, ми рече дека децата мора да поминат низ болка“, изјавила пејачката од Нови фосили во емисијата „Премиер“ на Пинк ТВ.

Таа пееше 40 дена по смртта на нејзиниот сопруг

На Сања не и било лесно, а наскоро морала да се врати на работа.

„Не знам како се снајдов, првиот концерт беше 40 дена по смртта на мојот сопруг, во Брежице, Словенија. Имаше наслови во весниците како може да пее, а го закопа сопругот. Бев очајна поради тие натписи. Луѓето си даваат право, па викаат едвај дочека, ама морав да работам, тоа е моја работа. А денешното коментирање на социјалните мрежи ми е одвратно, луѓе кои не те познаваат, а имаат право да те коментирам, тоа е болно“, истакнала таа.

На прашањето кога во животот се чувствувала најнезаштитено, вели дека тоа и се случило додека работела во ХРТ.

„Тоа беше неколку години по смртта на мојот сопруг. Во ХРТ, една жена, уредничка, кога дојдов во редакцијата, ме праша: „Со кого спиеше за да почнеш да работиш таму?“ Се скаменив, дојдов дома и душава ми плачеше. Не смеев да му кажам на син ми затоа што мислам дека ќе и ја скршеше главата. Таа жена ова немаше да ми го каже ако мојот сопруг беше жив, сигурно немаше да каже. Тоа беше единствениот момент во мојот живот кога се почувствував незаштитена“, искрено раскажала пејачката.

Да потсетиме, Сања беше една од водителките на емисијата „Добро утро Хрватска“ на ХРТ од 2013 до 2016 година.

Пејачката изјавила и дека сега, откако го изгубила сопругот, веднаш ќе побара стручна помош.

„Не се срамете од тоа. Треба да викате во исто време, многу е полесно отколку да чекате“, нагласи таа.

Таа проговори и за својата младешка љубов, трагично загинатиот кошаркар Дражен Петровиќ за кој моментално се снима филм, а Сања Долежал ќе биде еден од ликовите во него.

„Никогаш не е лесно кога си заминува саканата личност. Кога си млад, можеби е поголем шок, не ти паѓа на памет дека некој млад може да си замине, а колку старееш прифаќаме дека се оди по одреден ред. Не сум единствената на која и се случи ова и во овој момент некоја жена или маж плаче... Од ден до ден треба да дишеш додека не почнеш да дишеш малку полесно, нема правила“ - заклучи пејачката.

Фото: Инстаграм
Извор: Blic.rs