Пролетен тренд: Етно фолклор под влијание на бохо стилот и екологијата (ФОТО)

Фото насловна: Asos

Реси, везови и цветни мотиви се дел од симпатичниот лелеав стил што се враќа оваа пролет како дел од лежерните опции и се карактеризираат со стилска меморија од ерата на Вудсток.

Екологијата добро го разниша светот на модата во текот на изминатата година, а последицата од зајакнување на колективната свест за тоа што го носиме секој ден е стил што се реферира на природата. 

Фото: pinterest.com

Цветниот дезен и везови, како претставници на етно и фолклорно облекување ширум светот, украсуваат пролетни фустани и лелеави туники. 

Фото: pinterest.com

Овој стил често носи силни бои, бидејќи народните носии се претежно моќни во боја. 

Фото: pinterest.com

И дневниот стајлинг може да биде лежерен и во бохо стил, пример болеро со вез со лесна хипи блуза со фармерки ѕвонарки. 

Овој тип на јакна одлично одговара со црни рокерски панталони. 

Фото: pinterest.com

Едноставните винтиџ фустани стануваат шик креации и омилени на урбаната модна сцена.  

Фото: pinterest.com

Туники и маици со јаки со ве израз и „пуф“ ракави, изработени од квалитетен лен, често се кријат во многу продавници за продажба на производи за втора употреба или познати како Second hand продавници.


Фото: pinterest.com


Можеби ќе ве интересира:

Врвни модни пролетни комбинации: Создадени за жени над 45 години (ФОТО)