Сѐ уште сум тажна - Меркел раскажа која е најголемата грешка што ја направила Германија за време на пандемијата

Германската канцеларка во заминување Ангела Меркел изјави дека најслаб момент во борбата против пандемијата е заштитата на домовите за стари лица минатата зима, кога најмалку 30.000 луѓе починаа од инфекција со корона вирусот.

Меркел во интервју за дневниот весник „Зидојче цајтунг“ изјави дека тоа е фаза која сè уште ја растажува.

„На Божиќ минатата година, кога веќе имавме тестови, напорите на владата траеја премногу долго, додека режимот за тестирање беше воведен во домовите за стари лица и домови за стари лица со цел да се заштитат одделенијата“, објасни таа.


Детали на ФАКТОР ТУКА.