Шакира повеќе не молчи: Прв пат јавно за разводот од Пике, за гласините околу старателството и за тоа како завршил бракот

Шакира го прекинува молкот за врската со Жерар Пике. Ако не знаете, 45-годишната пејачка и 35-годишната фудбалска ѕвезда беа заедно 11 години пред да биде објавена нивната разделба во јуни 2022 година. Кратко време подоцна Жерар бил виден со друга жена.

Имаат две деца - синовите Милан (9) и Саша (7). Сега Шакира се осврна на сите гласини и дури беше прашана како завршија работите.

На прашањето од „Еlle“ како и е во екот на разводот, Шакира одговори:

- О, навистина е тешко да се зборува за ова лично, особено што првпат се справувам со оваа ситуација во интервју. Молчев и само се обидов да го обработам сето тоа. Хм, и да, тешко е да се зборува за тоа, особено затоа што сè уште поминувам низ тоа, и затоа што сум во очите на јавноста, и затоа што нашето раскинување не е како нормално раскинување. И така беше тешко не само за мене, туку и за моите деца. Неверојатно тешко, вели таа и додава:

- Имам папараци кампување надвор, пред мојата куќа, 24 часа на ден. И нема место каде што можам да се сокријам од нив со моите деца, освен во мојата куќа. Знаете, не можеме да шетаме во парк како нормално семејство или да одиме на сладолед или да правиме некоја активност без папараците да не следат. Значи тешко е. И се обидов да ја скријам ситуацијата од моите деца. Се трудам да го направам тоа и да ги заштитам, бидејќи тоа е мојата мисија број еден во животот. Но, тогаш слушаат работи на училиште од своите пријатели или наидуваат на некоја непријатна, ужасна вест на социјалните мрежи, а таа ги погодува, знаеш?

Следното прашање за неа беше: Звучи како да не сакавте вашата врска да заврши, а за вас беше изненадување што таа заврши. Како сфати дека повеќе нема да бидете заедно? Таа одговори:

- Мислам дека тие детали се некако премногу приватни за споделување, барем во овој момент - сè е толку сурово и ново. Можам само да кажам дека се што имав ставив во оваа врска и моето семејство. Пред моите деца да почнат на училиште, имав навистина номадски живот - го живеев целото мое постоење како уметник, патувајќи без престан, одејќи на различни места низ светот, настапувајќи и сите овие промоции, градејќи училишта во Колумбија и снимав на различни земји низ светот. Дури и првите неколку години од мојата врска со Жерар и кога го добив мојот прв син Милан. Го носев секаде со мене уште од два месеци. Дури се сеќавам дека постојано го доев на снимањето на The Voice. Таа продолжи:

- Кога Милан тргна на училиште, на крајот на 2014 година, знаев дека моето постојано патување и номадскиот начин на живот мора да останат на втор план, а мојата кариера да се стави во втора брзина. Знаев дека кога тој тргна на училиште морав да се смирам, да пуштам корени во Барселона, да бидам тука за него и за Жерар, а подоцна и за Саша. Како фудбалер сакаше да игра фудбал и да освојува титули и јас морав да го поддржам. Мислам, еден од нас мораше да се жртвува, нели? Или ќе го раскине договорот со Барселона и ќе се пресели со мене во САД, каде што е мојата кариера, или ќе морам да го сторам тоа за него. Таа додаде:

- И така, еден од двајцата мораше да го направи тој труд и таа жртва. И јас го направив тоа. Ја ставив кариерата во втора брзина и дојдов во Шпанија да го поддржам за да може да игра фудбал и да освојува титули. И тоа беше жртва на љубовта. Благодарение на тоа, моите деца можеа да ја имаат мајката каква што е денес, а јас со нив имам неверојатна врска која е нераскинлива и нѐ одржува. Знаеш, тоа е тоа. Тоа е сѐ што можам да кажам, изјави Шакира.

Како одговор на медиумските извештаи дека двајцата се во битка за старателството, Шакира рече:

- Искрено, описот во локалниот печат овде во Шпанија беше толку тежок за гледање. И инвазивен за моите деца. Тие не заслужуваат да се чувствуваат набљудувани или гледани секоја секунда, фотографирани на пат кон училиште или следени од папараци. Тие заслужуваат нормален живот. Тоа е целосен циркус и сите шпекулираат за сите овие аспекти од нашиот, и уште поважно, животот на нашите деца, а многу од тоа не е ни вистина. Шакира продолжи:

- Без разлика како завршија работите или како јас и Жерар се чувствуваме еден за друг како поранешни партнери, тој е татко на моите деца. Имаме работа за овие две неверојатни момчиња и верувам дека ќе откриеме што е најдобро за нивната иднина, нивните соништа во животот и што е праведно решение за сите вклучени. И се надевам и би била благодарна доколку ни се даде простор тоа да го направиме приватно.


Сѐ започнало со едно глупаво прашање: Шакира и Пике ги пишуваат последните страници од нивната љубовна приказна

23 години, често позира топлес, трн во око за Шакира: Која е новата девојка на Пике?