„Сите ѝ велеа дека тоа е спонтан абортус и дека бебето нема да преживее“: Ивана со плачење раскажа..„Викнав само Милицеее“

Солзи и воздишки. Познатиот кошаркар Ратко Варда и неговата сопруга Ивана Пјевчевиќ од Србија гостуваа во емисијата „Блиц женско студио“ на телевизија Блиц. Во најемотивната исповед тие зборуваат за најтешкиот период од нивниот живот, раѓањето на нивната ќерка Милица, која на свет дојде како недоносено бебе тешко 710 грама. Прогнозата беше дека девојчето нема да преживее, но победи нејзината волја за живот и посветеноста на докторите Животот победи.

Ивана и Ратко во 2018 година ја добиле ќерката Милица. Како што ѝ рекла оваа мајка на авторката и водителка на емисијата „Студио Блиц Жена“ Јелена Исаковиќ, немало индиции дека ќе се породи предвреме. А потоа на 14 февруари сè се сменило.

„Беше тешко. Сите ти велат дека мораш веднаш на спонтан абортус и дека детето нема да преживее“, низ воздишки и солзи раскажува Ивана Пјевчевиќ.

Не сакала да ја прифати лекарската прогноза, но одењето во породилна сала било најболниот судир со реалноста. Таа не ги заборавила зборовите на докторот.

„И ако детето се роди живо, ќе преживее неколку часа“, ѝ рекле тогаш на Ивана.

Ивана се сеќава и дека малата Милица не плачела кога се родила, а една сцена сликовито ја опишува: „Само викнав: „Милицеее“ и таа заплака“, раскажува Ивана која и овој пат не можеше да ги сопре солзите.

Многу емоции предизвика потсетувањето на најтешките моменти - моментот кога мама Ивана за прв пат ја виде својата ќерка, сите битки што девојката мораше да ги води со само 710 грама, а понекогаш и со помалку грама бидејќи нејзината тежина паѓала под овој број, до првата операција која ја преживеала откако првото хранење и направило големи проблеми, до втората операција која ја издржала како „МЕДИЦИНСКИ ФЕНОМЕН“ затоа што била едно од 1.000.000 бебиња што ја победиле таа операција, до бројни скршеници, справувајќи се со најлошото сценарио, и конечно со вистинско чудо.

Како Милица со својата сила и желба за живот ги надминала најмрачните прогнози, ги изненадила лекарите, а на родителите им пружила неопислива среќа која тешко може да се опише.

Емоциите не ги криеше ниту таткото Ратко Варда.

„Таа болка не може да се спореди со ништо што ми се случило во животот. Не сакаш да го пуштиш твоето дете. Можеме да зборуваме за тоа сега, но тогаш... Го гледаш сето тоа и не можеш да го прифатиш, и не сакаш да го прифатиш“, вели познатиот кошаркар.

Во приказната за Ратко Варда и неговата сопруга ќе бидат препознаени сите родители чии деца ги воделе истите битки од кои Милица излегла како најголем херој.


Видеото може да го погледнете на жена.блиц.рс тука.

ФОТО: screenshot