Со овие намирници најбрзо до рамен стомак

Квалитетен сон може да ви помогне на дебелиот стомак да му кажете „збогум“. А како подобро би спиеле и истовремено согорувале вишок маснотии, јадете ги овие намирници... Мислите дека малку јадете, аупорно се дебелите? Ништо необично. Работата е во тоа какви калории внесувате во организмот. Тајната на трајното губење на килограми, особено на оние кои се таложат во подрачјето на стомакот, лежи во ритамот на вашето тело, правилен циклус на сон и јадење, но и намирниците кои се позитивни сојузници во таа борба. Квалитетен сон може да помогне даму кажете „збогум“ на дебелиот стомак. А за да спиете подобро и истовремено да ги согорувате непотребните маснотии, јадете ги овие намирници: 

Риба: Богата со омега 3 масни киселини и протеини. На луѓето кои им недостасува омега 3 масни киселини лошо спијат во текот на вечерта, а то води кон нездрава исхрана. 

Ореви: оревите го подигнуваат магнезиумут, а исто така обилуваат со омега 3. Ќе ви помогнат подобро да спиете, но и да намалите ризикот од срцеви болести, рак и дијабетес. Млеко:Млекото пак е богато со калциум. Истаржување од 2010 година е спроведено помеѓу жените кои се пред менопауза, а кои конзумирале храна богата калциум покажува дека изгубиле значајна количина масни наслаги. Освен тоа што помага при бришење на масните наслаги, калциумот го подобрува и вашиот сон. 

Цреши: Кога и да можете, јадете цреши. Особено еден час пред спиење затоа што се богат извор на хормони за спиење, мелатонин. Освен тоа, обилуваат со антиоксиданси кои помагаат во слабеењето.