Тајната состојка за убавина на Клеопатра: Потребно ви е само едно нешто за вашето лице да заблеска!

Античките записи зборуваат за лековитите својства на глината, а денес со сигурност знаеме дека таа има антивоспалителни, антисептички и антибактериски ефекти.

Лишена од поим за луксуз, глината сепак е толку присутна и скапоцена во козметиката. 
Лилjана Маричиќ Грујиќ, новинарка, уредничка на списанието „Естетика“ и автор на блогот „Биди убава“, открива која глина да ја избереме и како да ја искористиме.

Според античките записи, Клеоптра ја користела за чистење на лицето и нега на тело, па дури и денес можете да најдете рецепти за египетска маска со глина, за лице, на Интернет.

Глината делува на кожата на два начина: апсорбира непотребни маснотии и нечистотии, и остава скапоцени и важни минерали на кожата, вели Лилjана Маричиќ Грујиќ.

Глината е богата со минерали, пред се силикон, оксиди од магнезиум, железо или алуминиум, а во зависност од присуството на минерали, ја менува бојата, како и својствата.

Зелена глина за масна кожа

Глина од оваа боја се препорачува како маска за мрсна кожа, ги чисти порите со апсорбирање на маснотии и нечистотии од нив, а минералите од неа го намалуваат воспалението. Зелената глина е честа состојка во антицелулитни третмани.

Белата го подобрува тонот

Оваа глина, позната и како каолин, придонесува за тонот на кожата, присутна е во пудри, кремови, маски, пилинзи па дури и во природни пасти за заби. Може да се користи на сите типови на кожа, дури и чувствителни.

Розова глина смирува

Особено се користи за смирување на чувствителната кожа и за ублажување на црвенилото и воспалението на кожата. Покрај тоа, дава сјај и поубав, поздрав тен.

Постојат маски од глина на пазарот со различни бои, цели - па дури и цена. Вие исто така можете сами да купите глина во прав и да направите своја маска од тоа, со додавање вода и разни масла. Маслото од чајно дрво е добро како додаток за смирување на воспалителните процеси кај акните, маслиновото масло за сува кожа и бадемовото масло за чувствителна кожа.

Не дозволувајте глината целосно да се исуши на кожата, за да не ја иритирате или дехидрирате. Затоа, тргнете ја маската веднаш штом ќе почувствувате дека кожата почнува да се затегнува.

Ако зелената глина е премногу силна за вас, префрлете се на бела, што помалку ја суши кожата.

Испробајте маски од глина, пријатно ќе бидете изненадени од ефектот - кожата веднаш ќе изгледа почиста, посветла и поцврста. Користете маска од глина еднаш неделно, а потоа нанесете хидратант.