Тој е супердедо: На 93 години трча, плива и вежба во теретана, вели дека во тоа е тајната на неговата сила и долговечност


Веќе 80 години виталниот дедо плива и игра ватерполо, а до пред пет години трчаше маратон

Британецот Џон Старбрук има 93 години, а во својата земја е познат по прекарот Легенда. Тој прекар го доби затоа што е одличен пливач речиси 80 години, игра ватерполо, а последниот маратон го истрча во 2019 година на 89 години! И денес вежба во теретана шест дена во неделата.

Почнал да трча дури на 53 години

Виталан со пливање се занимава речиси 80 години, уште како тинејџер. Таа вештина ја усовршил додека служел војска. Својот 80-ти роденден го прослави пливајќи два километри меѓу шкотските острови Јура и Скарба. Сè уште плива три пати неделно и игра ватерполо.

Почнал да трча дури на 53 години, а во Северен Велс пред нешто повеќе од 20 години постигнал личен рекорд во трчање маратон, кој изнесувал четири часа и 14 минути. Тој ја истрча својата последна трка од 42,2 километри на маратонот во 2019 година.


Откриена тајната на долговечноста

Џон беше најстариот натпреварувач на Лондонскиот маратон 2018 година. Тој тогаш имаше 87 години. Тој го освои првото место во сениорската група со време од осум часа, 21 минута и 44 секунди. „Пред околу 15 години докторот ми рече дека морам да престанам да трчам. Реков дека ќе го направам тоа и потоа истрчав околу 15 маратони“, се сеќава прадедото.

Својата долговечност и виталност ја припишува на неговите гени. „Не правам ништо посебно, иако никогаш не сум пушел и никогаш не сум пиел многу алкохол. Мојата исхрана е прилично нормална. Јадам каша од житарки наутро, јадам многу зеленчук и малку пржена храна никогаш не се грижам за ништо“, објасни тој. Тој додаде дека повремено има здравствени проблеми, како што е артритис на едното колено и неправилно чукање на срцето, кои ги лекува според советите на лекарот.

Мислев дека ќе живеам 70 години

„Мислев дека ќе стигнам до околу 70 години. Кога бев помлад се прашував дали сè уште ќе бидам жив во 2000 година. Тоа беше 1945 година. Во секој случај нема да живеам до 3000 година“, рече дедо Џон, кој е амбасадор на Age UK и собира пари за добротворната организација за да ги инспирира луѓето над 50 години да бидат физички активни.

Има три деца, се пензионирал пред 28 години, а на постарите им препорачува да почнат со лесно џогирање во комбинација со пешачење околу еден километар. Тој ги советува сите дополнителното време што го имаат во пензија да го искористат за да одат во теретана и да се трудат да уживаат, но без форсирање и претерување. Така ќе се чувствуваат подобро и ќе бидат полни со енергија.