Удобните чевли кои Констракта ги носи во Торино: Меган Маркл ги обожава и ги има во неколку бои (ФОТО)

Удобно, но елегантни и шик, Меган Маркл едноставно ги обожава овие чевли.

Во овој момент најпопуларната Србинка во Европа, на свеченото отворање на Евровизија носеше модел на чевли, што не е вообичаен, но нејзината инспирација за воведниот стих на песната „In corpore sano“ ги цени исто колку и таа

Иако 66-тото издание на Евровизија беше отворено во Торино на 8 мај, се уште се зборува и пишува за стајлинзите на европските музичари за прошетка по познатиот тиркизен тепих.

Помеѓу најзабележаните беше Ана Ѓуриќ Констракта, која застана пред новинарите од целиот свет во величествено издание, во бело од глава до пети и потсетуваше многу на комбинацијата на Меган Маркл.

Освен фасцинаторот за кој сите зборуваа, многумина забележаа дека ова не е единственото нешто што е заедничко за нивниот стил!

Констракта изненади со стил кој неодоливо потсетува на култната комбинација на Меган Маркл: Ги „запали“ социјалните мрежи

Имено, Констракта прошета по тиркизниот тепих во црвени чевли со слингбек, или чевли со отворени петици. Станува збор за впечатлив пар чевли со метален сјај, шпиц и вкрстени ремени, кои можеби не се толку популарни како салонките во последните години, но дизајнерите и модните експерти предвидуваат големо враќање на ваквите модели со ниски и стабилни потпетици.

Како што вообичаено се случува, најголемите актуелни случувања во светот на модата најпрво се гледаат кај инфлуенсерите и членовите на кралските семејства, па сличен модел – чевли со рамни шпиц и отворени потпетици – во последните години често носи и Меган Маркл!

Таа најмногу носеше чевли со slingback додека беше бремена, особено за време на кралската турнеја низ Африка со нејзиниот сопруг принцот Хари.

Нејзин омилен избор беа балетанки со отворени потпетици, за кои се верува дека оваа година постепено ќе почнат да ги заменуваат класичните затворени модели.
Слични како оние на Констракта, Меган има во црвена и црна боја:

фото:pinterest / profimedia

извор:GLOSSY