(ВИДЕО) Мирис на есен: Печете костени на лесен и едноставен начин

Освен што е многу вкусен костенот, има и многу лековити својства

Една од најубавите и највкусните намирници ан есента е костенот. Особено кога тој е испечен, но како да го печеме во домашни услови, без да замириса и да си олесниме. Овој рецепт, односно начин на подготовка ќе ви помогне во тоа:


Потребни намирници:

-500 грама костени

-1 литар вода

-сол


Начин на подготовка:

Измијте го костенот, пресечете го на половина со нож во форма на крст и варете го 1-2 минути. Откако ќе ги сварите, ставете ги во тава за печење на која претходно има ставено хартија за печење и покријте ги неколку минути со крпа. Па потоа печете ги околу 30 минути на 250 степени.


Бон апетит!


Видео: Jelajelena Petrovic

Можеби ќе ве интересира:

Живкица Каленикова со брз и едноставен рецепт за супа од тиква: Лесно како песна