За Стрелците доаѓаат пари, за некој повеќе деловни прилики: Голем месечен хороскоп за декември

Пред нас е последниот месец од годината во кој не очекуваат два важни астролошки настани и тоа полна месечина на 8 декември, но и ретрограден Меркур на 29 декември. Тоа значи дека завршуваме еден циклус од нашиот живот и започнуваме нов, а астролозите се согласуваат дека тоа не е лесен пат. Сепак, ние сме во сезоната на Стрелец, која ни носи повеќе радост и смеа, па на сите тешкотии ќе гледаме од позитивна страна, а не треба да заборавиме да ги одложиме важните одлуки до 12 јануари 2023 година, кога Марс ќе тргне напред.

ОВЕН

Работа - Првата половина на декември е успешна на сите полиња. Ќе бидете расположени иако имате многу обврски, а пред вас се различни можности за патување. Сега е идеално време за подобрување и соработка со странство. Во втори декември, Венера и Меркур укажуваат на забрзано темпо и конфликти со претпоставените. Сè што планирате да направите, правете го до 15 декември тогаш е поповолно. Втората половина на декември со ретрограден Меркур ви носи стагнација на работното место.

Љубов – Од авантуристички период влегувате во фаза од 15 декември кога ќе бидете порационални во љубовта. Партнерот ќе почне да го мери секој потег. Можете лесно да имате романса на работното место, но врската ќе биде помалку емотивна и повеќе од интерес. Стрелците и Јарците ќе ви бидат интересни во љубовта. Ќе се изненадите колку пресметани ќе бидете во љубовта.

Здравје - Солидно.

БИК

Работа – Во моментов Венера е во Стрелец, па се занимавате со пари и наследство. Сепак, околу средината на месецот, Венера го менува знакот во Јарец, па затоа треба да се подготвите за неочекуван пресврт. Одеднаш ќе слушнете од Јарец за деловна можност што може да го промени текот на следната година. Истото е и со финансиите, одеднаш ќе добиете можност за дополнителни приходи.

Љубов – Ретроградниот Марс прави да чувствувате дека вашата врска со партнерот не напредува, особено ако сте во брак. Меѓутоа, ако сте слободни, Венера гледајќи го Уран може да ви донесе љубов преку социјалните мрежи. Декември е добар и за патување со саканата личност. Промената на вашето место на живеење би била вистинската работа за вас.

Здравје - Добро.

БЛИЗНАЦИ

Работа – Поради ретроградниот Марс во вашиот знак и во декември ќе имате впечаток дека ништо не мрда од „мртвата точка“. Тоа не е толку далеку од вистината, а најважно е да не се носат одлуки во афект. Ќе имате впечаток дека залудно вложувате иницијатива, но декември ќе ви донесе подобрување на финансиската состојба. Ќе имате можност да добиете пари за важен проект. Ретроградниот Меркур започнува на 29 декември, па ќе почувствувате недостаток на концентрација пред Нова година.

Љубов – Јупитер во Риби ви носи враќање на стара љубов. Може да биде некој со кој не сте се договориле. На работа има личност која ви е привлечна, па ќе се обидете да остварите контакт. Не сте во стабилен период кога се во прашање емоциите, па најдобро е да почекате до јануари 2023 година. Поради Меркур ретрограден во декември, ќе бидете прилично неодлучни, па често ќе се предомислувате.

Здравје – Чувствителни сте.

РАК

Работа – Сонцето во Стрелец ви носи многу обврски и подобра организација на работа. Сепак, ќе уживате во креативен период во кој ќе можете да го покажете својот потенцијал. Од средината на декември, Венера и Меркур се преселуваат во Јарец, па вашата работа повеќе ќе биде предмет на критики. Доколку планирате да расипете нешто што го работите на работа, вториот дел од декември ви дава можност за промоција. Немојте да се изненадите ако не можете да најдете заеднички јазик со вашиот деловен партнер од 29 декември поради ретроградниот Меркур во Јарецот.

Љубов – Ќе запознаете интересна личност која е амбициозна и на некој начин позната на јавноста. Ова е некој кој е фокусиран на работата, но ќе ви биде интересен. Јарците и Стрелците се знаци кои ќе ви бидат интересни во љубовта. Доколку сте во брак, очекувајте вашиот партнер да има поголеми очекувања во втората половина на декември. Пред Нова година ќе ви се јави помлада личност од минатото.

Здравје - Добро.


Следна страна