Заводливи и силни: Дознајте сѐ за жената Бик

Одлучна, упорна, постојана, реална, стабилна, бескомпромисна, сензуална, тврдоглава, еластична, толерантна, тврдоглава, одговорна, грижлива, способна, силна, заводлива, фокусирана - сето тоа ја опишува жената бик.

Жена бик

Жената бик сака рутина, но што и да и донесе животот, таа брзо учи од искуствата и многу веројатно нема да ја повтори истата грешка двапати

Нејзината најголема сила лежи во двата победнички квалитети што ги поседува - чувствителност и трпеливост. Таа е благо воспитана, но тоа не значи дека може да се изманипулира - има силно мислење за многу работи кои тешко се менуваат, и ако некој се обиде да ги „тестира“ нејзините граници, ќе го разбуди нејзиниот огнен темперамент. 

Сепак, бик жената избегнува да го покажува својот темперамент затоа што се стреми кон рамнотежа и безбедност во животот. Таа ја сака природата и најмногу сака да живее во пријатно и шарено опкружување. Таа не е авантурист и не сака да ризикува, па затоа не знае како да се справи со ненадејните промени. Работи подобро во рутината и монотонијата, па затоа скоро никогаш не бара големи промени во животот самостојно, но е предизвикана од некои надворешни фактори. Сепак, без оглед на искуствата што и ги носи животот, таа брзо учи од нив и многу веројатно нема да ја повтори истата грешка двапати.

Секс и врски

Бикот е еден од најпосветените и најлојалните хороскопски знаци. Таа никогаш не се впушта во врска, многу е важно да го запознае својот партнер во целост и да биде сигурна дека го одбрала вистинскиот пред да се посвети и да влезе во сериозна врска. И штом еднаш се посветат, веројатно е засекогаш.

Маж кој сака да ја освои мора да биде подготвен на многу додворувања и заведување затоа што тоа е патот до срцето на оваа жена. Оној што ќе ја освои ќе добие многу бидејќи жената родена во овој хороскопски знак по природа  и е да се грижи за другите, па токму затоа во врската ќе се обиде да даде што е можно повеќе се додека нејзиниот партнер е верен ѝ и дава чувство на сигурност и заштита. Многумина кои го доживеале ова искуство ја опишуваат жената бик како волшебна љубовница.

Таа често ги изненадува своите љубовни партнери со својата виртуозност во кревет. Таа го доживува сексот како земја на фантазијата во која бега од земните аспекти на животот. Страсна и нежна, таа ќе го разгали партнерот во спалната соба, но и надвор.

Таа сака да ги зачинува љубовните врски со секси разговори и лукаво заведување. Сепак, за неа е помалку важно што ќе и каже партнерот, нејзините постапки се многу поважни за неа. Во љубовта најдобро одговара со рак, девица, јарец и риба.

Пријателство

Дали имате пријател што напишал „најдобри пријатели засекогаш“ во вашиот бележник во основно училиште? Ако сте и понатаму најдобри пријатели години подоцна, големи се шансите тој пријател да е роден во знакот на бик. Таа сериозно ги сфаќа своите пријателства, ги негува и несебично им се посветува на своите пријатели и им останува верна.

За возврат, таа очекува еднаква лојалност од пријател и ако е така, пријателството ќе трае вечно. За среќа, не и треба орда пријатели, нејзиното мото е квалитет над квантитетот, а тоа важи за повеќето области од нејзиниот живот, а не само за пријателството. Таа ќе ги игнорира луѓето што не ги сака, наместо да започне расправија со нив.

Изглед

Големи, експресивни очи со спуштени очни капаци, сензуални усни, тенок, елегантен врат, поширок граден кош и поголема градба се некои од физичките карактеристики на типична жена од бик. Вратот е дел од телото со кое управува овој знак, па затоа припадникот на овој знак е многу често експресивен и сакаат да го истакнуваат со ѓердани, ланчиња, марами, шалови.

Конструкцијата на телото е обично поцврста и тие се со средна висина или малку под просекот. Лицето е обично квадратно со прави линии, додека главата е прилично кружна. Тие имаат помали уши прицврстени на главата и кружна, понекогаш буцкаста брада со шармантна дупка. Носот е обично пократок со подигнат врв и проширени ноздри. Украсени се со благи и нежни очи и изглед „како кученце“, а припадниците на посилниот пол тешко се спротивставуваат на заводливиот шарм што го зрачат овие очи.

Повеќето жени од хороскопскиот знак Бик можат да се пофалат со одлична фигура, па дури и на старост изгледаат младешки, свежо и силно.

Стил

Нејзиното животно мото е квалитет пред квантитетот, што силно се рефлектира во нејзиниот стил на облека. Купува само квалитетни брендови сошиени од најдобрите материјали, а позната е и по наклонетоста кон брендираната облека.

Во гардеробата на типична припадничка на знакот секогаш ќе има скроено одело или костум, бидејќи оваа жена знае дека облеката што одговара совршено, никогаш нема да излезе од мода. Практични, елегантни и со многу вкус, женските бикови повеќе би одбрале чевли со рамни потпетици на кои има дискретна декорација отколку штикли и беспрекорно зашиени панталони отколку мини здолниште.

Нивната суптилност е јасна и во изборот на бои што тој ги преферира, соодветно неутрални и пастелни како беж, слонова коска и модели со кафеави или златни акценти. Сепак, розовата и зелената боја изгледаат одлично на неа.

Што се однесува до нејзината фризура и шминка, нејзиниот заштитен знак е зачадени очи и долга, прекрасна коса. Никогаш не жали што дала повеќе пари за да ја направи косата што поубава, а омилени производи и се оние што и даваат волумен на косата и убаво мирисаат. 


Венера влегува во Бик: Пари, успех и мажот кој го посакувате за три хороскопски знаци