Женски трикови: Како да не ви се познава дека носите долна облека

Во лето, носите лесна и тенка облека, а не можете да избегнете да носите основна долна облека - градник и гаќички се задолжителни, а ако треба да изгледате деловно и пристојно, многу е непријатно кога долната облека се оцртува под облеката. Затоа треба да изберете добра долна облека, но и триковите при избор на облека се корисни - можете да ја камуфлирате контурата на долна облека.

Лесни материјали што се лепат на кожата - како што е свилата - не се добар избор. Но, затоа фармерките, или тексас здолниште, како и памучно ленено здолниште се во ред. Крутиот цврст материјал нема да се залепи за вашите облини и гаќичките нема да бидат видливи.


Можете да облечете поудобна кошула или маица за горниот дел, а ако изберете маица без ракави, можете да ја маскирате областа на градите со лесен шал, па дури и гломазен накит.

Друг трик што може да биде корисен се материјалите со принт - дезените ќе ги маскираат критичните места и контурите на алиштата нема да бидат забележливи. Исто така, ако стомакот ви е отечен, или носите длабоки гаќички, принтот ќе ги покрие обете. Сигурно можете да најдете дезен што ви се допаѓа, а кој моментално е модерен - принтот е секогаш во тренд!

За минимално ѕиркање на долниот веш, кој полесно е да се скрие, изберете танга, оние што се направени од памук и што ви се пријатни. Сепак, тангите се контроверзни и веројатно не е паметно да ги носите секој ден - лекарите предупредуваат дека не треба да се носат постојано.

Ако носите летни фустани, со тенки ремени, ако се широки, гаќите нема да се појават - но нема да можете да го сокриете градникот. Изберете спортски, кој изгледа како моден детаљ таму каде ѕирка, а притоа пристојно ги држи градите.


Овие фустани дефинитивно не се добар избор за одење на работа, но ако работниот ден го поминете во климатизирана канцеларија, тенка марама или шал ќе ви ја даде потребната камуфлажа и нема да ви биде жешко. Секогаш можете да изберете опуштен фустан со кратки ракави, изработен од пријатен памучен материјал со принт и скроен со набори во пределот на градите, што ќе ви биде пријатен за носење и под кои тој нема да оцртува ниту градник ниту гаќички. Може да носите и градник без прерамки, или силиконски градник кој само се лепи на кожата и спречуваат да се оцртуваат брадавиците.

Ако сепак размислувате да не носите долна облека воопшто, експертите велат дека колку и да ви изгледа пријатно и логично, не треба да се лишувате од таа мала бариера помеѓу вашето тело и облеката - и надворешното опкружување. Алиштата обезбедуваат температура и хигиенска заштита и ја апсорбираат потта. По дома може да шетате само во маица и без долна облека, бидејќи можете да се истуширате и да се промените кога сакате, затоа оставете ја таа удобност за слободното и приватно време.


Извор: wannabemagazine.com

Фото: Инстаграм