Цеца боса истрча да го бакне нашиот Мики Секуловски, а и Ѓорѓе Давид исто го бакна: Македонецот растури на Ѕвезите на Гранд

Најновта емисија на Ѕвездите на гранд

Младиот Инел Нукиќ (17) од Живинце со нумерите „Шадрвани“ на Шабан Шаулиќ и „Због тебе сам вино пио“ на Шериф Коњевиќ застана на линија против искусниот Велешанец Мики Секуловски (36) од тимот на Цеца Ражнатовиќ кој, ги изведе песните „После сите овие години“ од Бијело Дугмета и „Алфа Ромео ГТА“ од Дадо Топиќ.

Овојпат пресудно беше искуството, а Секуловски, кој ја подигна атмосферата и на чиј настап танцуваше Ѓорѓе Давид, со 6 гласа го освои влезот за понатака.

Драган Стојковиќ Босанец прв му честиташе на младиот натпреварувач за настапот, објаснувајќи ги причините за тоа:

- Мики, многу добар. Те поздравувам од Дадо Топиќ што ја испеа - рече Босанац.

- Го поддржав кандидатот затоа што се гледа дека вежбал и се подготвувал за настап, но факт е дека немал среќа да биде во дуел со овој кандидат - изјави Снежана Ѓуришиќ, а Марија ја пофалила храброста на првиот кандидат, а еве што рече за нашиот Мики:

- Овде имаше неколку рокенрол изведувачи кои оставија трага. Исак, Ханад, Јосифовски. Вие сте убедливо најдобри кога станува збор за музика.


премотајте на 1: 50.20

Ѓорѓе Давид истакна дека ова не е вистинска рамнотежа на силите.

- Кандидат број еден, нереален дуел, особено што ти си единствениот што го познавам што го прави ова како што треба. И сега ме пресечете затоа што треба да излезам да бакнам Македонец. Никој никогаш не се осмели да го пее Топиќ и оваа песна што ја избра. Ти благодарам за тоа Мики, навистина уживав - рече Ѓоле, излезе на сцената и го бакна Секуловски.

- Да сум јас на твое место, ќе дојдам да ја бакнам Цеца како негов ментор - рече Поповиќ, а Ѓоле притрча и ја „запна“ Цеца.

- Па што е со мене, пееше човекот, а не јас? – праша Цеца и објасни:

- Рече дека добив бисер и велам кошница со бисери.

Ана Бекута била фасцинирана од реакцијата на Ѓоле за време на настапот на натпреварувачот.

- Да го земевте Ѓорѓе, кој уживаше. Овде се тресеше и се крстив со левата, десната и десната нога и мислев дека не си нормален Ѓоле. Што е со тебе? Ова е само еден натпреварувач. Одличен си, нема да ти ја намалам вредноста, но мене овде Ѓорѓе ми беше многу чуден - изјавила Ана.

Вики Мијковиќ беше изненадена зошто Ѓоле е чуден.

- Тој е уметник, па кога нешто ќе го погоди, се радува - рекла Вики и потоа го пофали фолклорот.

Поповиќ го искористи копчето за паника и ја прекина Вики, што предизвика полемика меѓу двајцата, но по забелешката таа повторно доби збор за повторно да биде прекината.


Александар Милиќ Мили беше краток:

- Кандидат број два (Мики) совршен и толку.

Поповиќ ја прекина дебатата и ѝ даде збор на Цеци Ражнатовиќ, која излезе на бината.

- Одам да го гушнам мојот кандидат - рече Цеца и боса излезе на бината.

- А каде ти се чевлите, Светлана? – праша Бекута, но одговор немаше.