Цеца не била единствена! Аркан лудо ја сакал оваа колешка на фолк дивата-поради неа сакал развод!

Доротеа Драговиќ, попозната како Дорис Драговиќ, е хрватска поп пејачка, препознатлива по песните „Желба моја“, „Ми треба малку среќа“, „Вечерва умирам“, „Марија Магдалена“ и други. Родена е на 16 април 1961 година во Сплит, каде што и денес живее и работи. Таа е во брак со поранешниот ватерполист Марио Будимир, со кој го има синот Борна.

Дорис Драговиќ кариерата ја започна како пејачка на групата „Море“, со која сними два албума, од кои „Тигрица“ беше продаден во златeн пазар. Зринко Тутиќ ѝ ја напиша песната „Желба моја“ со која ја претставуваше поранешна Југославија на „Песна на Евровизија“ во 1986 година и го освои единаесеттото место. Следеа соло албумите „Тажна ноќ“, „Твоја во душата“, „Пеј мое срце“, „Се буди ден“, кои се продаваа во платинести и дијамантски тиражи, пишува Биографија.орг.

Во периодот од 1992 до 1999 година сними пет албуми, а потоа со песната „Марија Магдалена“ настапи на „Евровизија“ што на Хрватска и го донесе четвртото место на ова престижно натпреварување. Учествувала на бројни фестивали, каде често освојувала први места. Од 2000 до 2021 година, Дорис сними пет албуми и неколку компилации, вклучително и настапи во салата Ватрослав Лисински и Спаладиум Арената во Сплит.Детство и образование

Дорис Драговиќ е родена на 16 април 1961 година во Сплит. Нејзиниот татко Јаков Брацо Драговиќ бил поштенски службеник, а нејзината мајка Алица била сметководител во трговската компанија „Далма“ во Сплит. Иако сонуваше да стане балерина или учителка, музиката и беше во крвта. Својот талент го наследила од нејзиниот вујко Еди Радосављевиќ, еден од основачите на „Сплит фестивал“. Во едно интервју таа призна дека е многу срамежлива, но дека сака да пее песни од Тереза ​​Кесовија, Габи Новак и Арсен Дедиќ. По завршувањето на основното училиште се запишала во Гимназијата „Натко Нодило“. Била одлична студентка, а се запишала на Социологија на Универзитетот во Загреб. Меѓутоа, поради музичката кариера не го завршила факултетот.

Кариера

Пред да ја запознае цела поранешна Југославија, Дорис Драговиќ повремено пееше со Теди Спалат во Сплит. Кон крајот на 70-тите години на минатиот век се запишала на Факултетот во Загреб, а потоа следувал предлогот на Теди да се пријави на аудиција за нов пејач на сплитската група Море. Во 1982 година започнала да соработува со Слободан Ковачевиќ, басист и фронтмен на групата Море и официјално станала член на култниот бенд Сплит. Првиот заеднички албум го издадоа во 1983 година. Станува збор за плочата „Ајде да се гушнеме“ на која покрај насловот се најдоа и песните „Со тебе посилна сум“, „Да знаеше“, „Не се откажувај“, „Пола-пола“ и други. Две години подоцна, дискографската куќа „Југотон“ ја издаде нивната плоча „Тигрица“ со песните „Срце ми сломи“, „Ко је то нама“, „Не пропусти ни један дан“, „Дојди“ и други. Овој албум беше продаден во златниот пазар, а Дорис Драговиќ стана една од најпопуларните хрватски пејачки. Зринко Тутиќ, музичар и продуцент, за неа ја напиша песната „Жељо моја“ со која настапи на „Југовизија“ во 1986 година, домашното натпреварување за избор на „Евровизија“.

Дорис победи, односно ја претставуваше Југославија на „Евровизија“ во Берген. И покрај тоа што го освои само 11-тото место, самата песна, но и нејзиниот изведувач, достигнаа невидена слава низ цела Југославија. По четири години престанала да работи со групата Море и започнала соло кариера. Во 1986 година „Југотон“ го издава нејзиниот албум „Жељо моја“, на кој покрај насловната има уште девет песни. Повеќето композиции ги напиша Тутиќ, додека Марина Туцаковиќ беше одговорна за неколку текстови.

По објавувањето на оваа плоча, Дорис Драговиќ и официјално стана една од најголемите музички ѕвезди во Југославија. 

Приватен живот

Дорис Драговиќ е родена во 1961 година во Сплит. Со оглед на тоа дека беше ќерка единица, добила многу љубов и внимание, не само од родителите, туку и од другите членови на семејството. Многумина тврдат дека благодатта што ја поседува ја наследила од сестрата на нејзината баба, познатата балерина Ана Роха. Иако вели дека била срамежлива девојка, никогаш немала проблем да пее. Сепак, таа не се истакна премногу, ниту го покажа својот талент.

Покрај тоа, во едно интервју, таа рече дека Далматинците генерално добро пеат, но не ги сакаат оние што се фалат со своите таленти. Благодарение на Теди Спалат, музичката јавност дозна за Дорис Драговиќ, а многу генерации добија можност да уживаат во нејзините песни.

Сплитјанката ретко зборува за својот приватен живот.

Влада Перовиќ, еден од најпознатите поп менаџери на поранешна Југославија и човекот кој ја направи „Дуга“ едно од најпопуларните места за излегување, еднаш раскажа како ги затекнал хрватската пејачка Дорис Драговиќ и Жељко Ражнатовиќ Аркан во сепарето на неговиот клуб.

„Јас бев првиот што ја донесов Дорис Драговиќ во Белград. Таа се дружеше со мене и живееше со мене во Белград“, вели Перовиќ.

Кога се разделиле, повеќе не се виделе се до една вечер кога ги затекнал неа и Аркан во неговиот клуб.

„Аркан и Дорис се запознаа некаде во градот. Знам дека јас не ги запознав. Таа потоа дојде со него во мојот клуб. Кога дојдов во барот во 1 часот, тие веќе беа таму. Потоа, таа го негираше тоа во хрватските медиуми. 

„Тоа беше голема афера. Објавени се и слики на кои таа седи со него во сепарето“, рече тој.

Да потсетиме, Небојша Тубиќ Жабац во интервју зборуваше за наводната врска на Аркан и Дорис Драговиќ. Тој тогаш изјави дека прво бил во врска со Дорис, но дека и Аркан бил целосно „луд“ по пејачката.

„Кога Аркан конечно спиеше со неа, ми рече дека тоа било најдобриот секс во неговиот живот! Беше целосно маѓепсан од таа жена. Ми рече дека тоа не е нормална жена, туку дека таа е врвот на врвовите“, рекол тој.

Од 1990 година е во брак со Марио Будимир, познат поранешен ватерполист. Во истата година тие го добија синот Борна. Вели дека нејзиниот сопруг е нејзин советник, авторитетен „ветер во грб“, кој ѝ дава на животот „бескрајна љубов, пријателство и сила“. Познато е дека Дорис е голем верник и дека редовно оди во црква на миса. Таа призна дека нејзината вера и дава сила да ги преброди тешките моменти.


Фото: Инстаграм