Чевлите кои ги презиравме се враќаат во мода: Кери Бредшо се откажа од елегантните потпетици, а тие се сега нејзин избор (ФОТО)

Благодарение на серијата „Сексот и градот“, чевлите што ги презиравме се враќаат на модната сцена. Платформите повторно се ИН, а најдобар доказ за тоа е Сара Џесика Паркер, која се појави во нив на снимањето на новите продолженија на култната серија „Сексот и градот“. 

Но, тие наскоро би можеле повторно да бидат еден од најбараните модели.

Иако снимањето на новите 10 епизоди од серијата „Сексот и градот“ штотуку започна, се чини дека стилисските Њујоркчанки веќе наметнаа некои модни трендови. Првите меѓу нив се дефинитивно чевли со платформа, кои или ги сакате или ги мразите бидејќи кога станува збор за нив - нема средина. 

Тие беа ултимативни владетели на стајлингот во 90 -тите, но набргу беа соборени од модниот престол со класика, поелегантни модели на чевли со пониски потпетици и дефинитивно без платформа. 
Во изминатите години, ги носеа само во ретки прилики, но некои никогаш не се откажаа од нив, како што е латино убавицата Софија Вергара. 

Затоа многумина беа изненадени што на снимањето на серијата ги носеше иконата Кери Бредшо, која наместо вртоглаво високи чевли со тенки потпетици носи гломазни, но и поудобни чевли на XL платформата  со дебела пета - модел на Мери Џејн.

Покрај тој модел, таа носеше и сандали на платформа со потпис на Сен Лоран, а сличен модел носеше и нејзината колешка Синтија Никсон, односно Миранда Хобс.

Се чини дека новиот (стар) тренд доби официјална потврда, затоа тргнете во потрага по моделот што најлесно ќе се вклопи во вашите стајлинзи.

извор:GLOSSY
фото;profimedia