„Чував стока додека одев во школо“: Миле Китиќ си ја соголи душата за тешкото детство

Миле Китиќ потекнува од едно село во Босна, каде што и покрај скромното детство успеа да ги остави зад себе музичките соништа и да стане голема ѕвезда.

Во својата исповед за Гранд, тој откри непознати детали за неговото воспитување и животните борби.

- Роден сум во село во Доњи Черани, во земјоделско семејство, бевме петмина. Не кријам дека му помагав на семејството, се грижев за стоката, сето тоа го правев покрај одењето на училиште, но тоа беше нормално - изјави Миле.

Детството на Миле Китиќ

Среќните денови во неговото село биле прекинати со заминувањето на неговите родители на друг континент кога тој го напуштил родното место и на четиринаесет години заминал во Сараево.

- Кога бев осмо одделение, моите родители заминаа во Америка, а најстариот брат ми беше како постар татко, живееше во Сараево. Имаше жена и дете и сите живеевме во една барака, една соба. Отидов кај него и завршив средно училиште - откри Китиќ во емисијата „Из профила“ и откри како живеел тогаш:

- Тешко е да се дојде од провинција во голем град и да почнеш да се занимаваш со музика, особено Сараево тогаш беше музичка метропола. Имаше неколку пејачи кои беа сериозни ѕвезди. Почнав да пеам во центрите за култура и тие ме забележаа, имаше некои момци кои го основаа бендот „Принцс“ и почнав да свирам со нив бас гитара покрај обврските кон училиштето, почнав и да потпевнувам и да одам на некои аматерски натпревари - пејачот се присетил на неговите почетоци.

Покрај пеењето, Китиќ бил многу љубител на спортот и имал амбиција да влезе во универзитет.

- Сакав да бидам професор по физичко. Отидов на приемот на ДИФ и таму запознав колеги кои се занимаваа со музика, а тој ден имаа тезга во градина. Отидов да пеам со нив наместо на дочекот и така почна се... Не се запишав на факултет! - рече Миле.


Фото: Инстаграм принтскрин официјален профил Миле Китиќ