Дејвид Грото: Еден ден гладување во една недела подмладува за три месеци

Се верува дека краткотрајната апстиненција од храна може да помогне во лекувањето на многу болести, да го исчисти телото и да ја намали биолошката ера. Дали е тоа така? Еве го објаснувањето на американскиот нутриционист Дејвид Грото. 

И покрај фактот дека ваквата практика постои многу години, а некои лекари се залагаат за еднодневно гладување, придобивките и штетите од таквите ограничувања се двосмислени. Од каде произлегуваат овие противречности? 

Еднодневно гладување

За многу од нас гладот, дури и во рок од еден ден е еднаков на опасен подвиг. Сепак, научниците велат дека ние сме еволутивно прилагодени за да не ја чувствуваме еднодневната глад. Античките луѓе не биле успешни во лов секој ден, и тоа траело некое време за телото или да апсорбира помалку калории или да гладува. Модерните луѓе често прејадуваат, јадат многу повеќе отколку што му е потребно на телото за да се одржуваат неговите функции. Постојат многу диети, со цел да се ослободите од вишокот килограми, но еднодневното гладување има други цели и постигнува многу подобри резултати. Професорот по медицина Кодот Мицуо, познат по истражувањата во областа на гладот, вели: "Ако гладувате на крајот на секоја недела и внимателно и постепено почнете да се храните, ќе го добиете ефектот од долгото гладување. По шест месеци или година дена ќе станете многу здрави, без да сте  вложиле којзнае колку напор. И најмногу - без да сте потрошиле многу пари." 

ПОТЕНЦИЈАЛНИ ПРИДОБИВКИ ОД Еднодневно гладување

 1. Подмладување на телото

 2. Намалување на холестеролот

3. Зајакнување на здравјето на срцето

4. Ослободување од вишокот маснотии

5. Подобрување на метаболизмот

 6. Зголемено отстранување на токсините

7. Подобрување на перформансите на имунолошкиот систем 

Правила и последици од еднодневно гладување

Човек почнува да ја оценува храната, особено кога почнува да се воздржува од неа некое време. Во оброкот за јадење, проценката на внесот на храна значително се менува. Еднодневниот пост ви овозможува да научите да ја разликувате вистинската потреба од храна од програмираната навика. Ако ја вежбате оваа "диета" неделно, желудникот се сведува на природната големина и понатамошното прејадување станува тешко. За да се постигне максимална корист од гладување еднаш неделно, треба да бидете добро подготвени и да се почитуваат одредени правила.

 1. Почнете со гладување во сабота и постепено хранете се во недела. Во текот на неделата е тешко да се гладува, бидејќи човек работи, и е на дофат на различни искушенија.

2. 3 дена пред планираното гладување, ограничете ја потрошувачката на месо, риба и алкохол. За 2 дена исклучете ги снегулките и бобести растенија (грав, леќа , грашок) , а во денот пред гладувањето јадете само зеленчук, овошје, свежо исцедено сокови и житарици без млеко.

3. Еднодневното гладување традиционално започнува вечер, па затоа е препорачливо да се исчистат цревата со клизма, пред да си легнете.

 4. Во почетокот е добро да си останете дома, за време на гладувањето, бидејќи е можно да почувствувате слабост, главоболка или да ви се врти во главата.

5. За време на гладувањето треба да пиете многу обична прочистена вода (најмалку два литри), бидејќи водата е најдобар природен растворувач на штетни материи и активно помага да се елиминираат сите непотребни токсини од организмот.

6. Не пијте сокови или чаеви, инаку нема да е глад, туку само гладна исхрана.

7. Ако имате многу силна главоболка, или слабоста која почувствувате е невозможна за вас, додадете вода , сок од лимон и мед по вкус. Тие ќе им помогнат на бубрезите да се справат со зголемениот стрес за отстранување на токсините.

8. Внимателно се набљудувајте себе, не претерувајте со настаните, почнувајте постепено да гладувате. Не секој може да се спротивстави 36 часа без јадење.

Еднодневното гладување првенствено има за цел растоварање и чистење на телото, а истовремено губење на тежината ќе биде убав бонус. На здравствени форуми и социјални мрежи постојат многу мислења од луѓе кои, со помош на дневен пост, се ослободуваат од многу болести и прекумерна тежина.

На почеток, може да ви биде тешко да издржите толку многу часови без храна, особено ако сте навикнати на јадење често. Но со текот на времето ќе забележите дека гладот нема да биде проблем за вас. Ќе се чувствувате свежи и весели, стомакот ќе се намали и постојаното чувство на глад ќе исчезне. Не е невообичаено луѓето кои велат дека станале зависни од глад. Особено, се препорачува еден ден глад за време на болест или студ, бидејќи во овој случај сите сили ќе бидат фрлени во борбата против инфекцијата, а не против варењето. Не е случајно што сите животни инстинктивно одбиваат да јадат додека се болни, но пијат многу вода на сметка на тоа.

Овој метод не е соодветен за неколку категории на луѓе: Луѓето кои земаат лекови треба да конзумираат храна, дијабетичари,  бремени жени, луѓе со ренална инсуфициенција, пациенти со многу акутна форма на срцева слабост.

Важно е да се разбере дека гладта нема да ве направи апсолутно здрави, но може значително да го намали ризикот од болест. 

Кој е Дејвид Грото?

 За прв пат, пред повеќе од 25 години Дејвид Грото почнал да се интересира за здрава исхрана. Кратко потоа тој станува сопственик и управител на продавница за природна и здрава храна. Сега тој е основач и претседател на Nutrition Housecall, консултантска фирма за исхрана која нуди комуникации за исхрана, лекциони и консултантски услуги, како и кориснички домашни диететски услуги. Автор е на неколку книги со здравствена и диететска насоченост. 

Советите на нутриционист Дејвид Грото се едноставни, лесни за исполнување и ефикасни. Се докажале во својата полза, и им помогнале на илјадници болни луѓе да го најдат патот кон здравјето.