ДИЕТА ВОЛУМЕТРИКС: Нема гладување, а ќе изгубите 3 килограми за 7 дена

Диетата „Волуметрикс“ е совршена за сите оние кои не сакаат да гладуваат, но сакаат да изгубат несакани килограми за релативно кратко време и на едноставен начин.

Диетата со волуметрикс работи на принципот на енергетска вредност на содржината на храна и вода, што значи дека различната храна дава различно чувство на ситост. Во пракса, ова значи дека истата калорична вредност на масната брза храна ќе не засити помалку во споредба со истата калориска вредност на зеленчукот. Но, истата калориска вредност на зеленчукот ќе биде поголема во квантитет и со тоа ќе се пополни поголем дел од желудникот.

Диетата „Волуметрикс“ е одличен избор за сите оние кои не можат да одлучат дали сакаат да станат вегетаријанци или не. Дури и самото име на оваа диета значи: флекситарен = флексибилен вегетаријанец. Но, што значи тоа? Ова значи дека лицето кое ќе се определи за оваа диета ќе јаде како вегетаријанец, но повремено дозволено е да консумира и месо.


Препорачани намирници

Овошје, зеленчук, млечни производи со малку маснотии, цели зрна, грав, посно месо.


Втората поделба може подобро да го расветли изборот на храна на ова диета:

Прва категорија

Млеко со малку маснотии и млечни производи со малку маснотии, овошје со голема содржина на вода, зеленчук со мала количина јаглехидрати и висока содржина на вода, супи од зеленчук.

Втората категорија

Друго овошје, зеленчук, месо со малку маснотии (риба, пилешко), житарици, тестенини од цело зрно.

Трета категорија

Месо, старо и масно сирење, ореви и суво овошје, јадења како што се: пица, помфрит, сладолед и домашни колачи со малку маснотии.

Четврта категорија

Крекери и слични индустриски закуски како што се чипс, гевреки, чоколадни колачи, слатки, путер, масла - генерално маснотии, алкохолни пијалоци, газирани пијалоци и купени сокови.

Значи, ако јадењата од првата категорија ги консумирате секој ден, вторатакатегорија храна секој втор ден, и третата категорија храна еднаш на секои пет дена - вие сте на одличен пат да изгубите тежина и да го подобрите вашето здравје. Сигурно се прашувате што е со четвртата категорија? Па, најдобро е да ги заборавите - овие намирници едноставно не постојат за вас.

Препорачани се три главни оброци и ужинки, иако можете да грицкате некое овошје или да јадете нешто друго од Првата категорија храна во текот на денот.

Д-р Роулс верува дека трикот за здраво слабеење е да користите нискокалорична храна. И додава дека со оваа диета може да изгубите 3 килограми за една недела. Диетата со Волуметрикс исто така ќе го намали внесот на калории и ќе го поттикне губењето на тежината.

Пред да започнете со диетата Волуметрикс, консултирајте се со лекар!


Фото: Freepik

Можеби ќе ве интересира:

За брутално добар изглед на 50 години, консумирајте го ова