Џил Бајден во бојата на сезоната: Комбинација во виолетово која е моден погодок (ФОТО)

По повеќе од месец дена од инаугурацијата, првата дама на САД Џил Бајден покажа препознатлив моден израз во кој владеат леснотија, опуштена елеганција, младешки стил, но и силни бои.

Џил така за учество во панел расправа се одлучила за костим во виолетова боја која оваа сезона беше број еден.


Познато е дека виолетовата боја симболизира праведност и достоинство, а со годините стана симбол и за рамноправност на половите и силата на жените. 

Настанува со комбинација на топлите енергично црвени и студени сини бои. Тоа е една од таканаречените универзални бои која добро им стои на сите без разлика на бојата на тен, поради што секој може да експериментира со нијансите на виолетова.


Џил се одлучила за костим во темно виолетова боја составен од здолниште и сако од класичен крој под кој носела бела блуза на V израз. Впечатливи се и чизмите на првата дама, висината до колената, и од изгледот на коса која на секој стајлинг му дава доза на елеганција и лесна префинетост.

Фото: profimedia

Извор: stil.kurir.rs

Може да ве интересира:

Она што го достигна Џил Бајден за само две недели, Меланија не можеше за 4 години: Љубомора кај првите дами на САД