Го намалува крвниот притисок за момент: Покрај проблемот со хипертензија, овој народен лек ќе го зајакне и целиот организам

Овој народен лек не може да наштети никому. Исто така се користи и за зајакнување на целиот организам

Високиот крвен притисок или хипертензија е болест од која страдаат се повеќе луѓе. Таквите луѓе доаѓаат на лекар секоја година и земаат лекови, но не сфаќаат дека постои едноставен и многу ефикасен рецепт на традиционална медицина што може да обезбеди нормален крвен притисок најмалку неколку години.

Овој народен лек се подготвува на следниов начин:

Во сад ставете 5 лажици борови иглички, 2 лажици шипки и 2 лажици ситно исечкани суви лушпи од кромид (што се користат при бојадисување на велигденски јајца). Истурете 1 литар ладна вода и варете 10 минути на тивок оган.

Оставете ја смесата да се излади, а потоа додадете малку врела вода за да направите точно 1 литар течност. Поделете ја оваа смеса на половина литар и пијте ја 2 дена. Значи, половина литар на ден. Потоа подгответе нова тура и пијте ја оваа течност 4 месеци.

По една недела, ќе почувствувате подобрување, а по еден месец, постепено можете да ги намалите лековите што ги користите за притисок.

Во првите години по прекинот на лекот, пијте ја оваа смеса редовно, а во подоцнежните години по потреба.

Овој народен лек ќе ви ги исчисти цревата, но и црниот дроб. Има корисен ефект врз целото тело и не може да наштети на никого.

Лушпа од кромид

Во својот состав, лушпата од кромид содржи витамини Ц и Е, како и минерали, калиум, магнезиум, железо, калциум ...

Научниците од Универзитетот во Мадрид пронајдоа влакна во лушпата на кромид кои ги намалуваат срцевите заболувања, гастроинтестиналниот тракт и ракот на дебелото црево.

Лушпата од кромид го спречува стареењето на телото поради витамин Е.

Тоа е одлична превенција од кардиоваскуларни, па дури и онколошки заболувања.

Има силен антимикробен ефект, совршено лечи настинки.

Поради витаминот Ц, го зајакнува имунитетот.

Содржи рутин кој ги зајакнува нашите крвни садови.

Лушпата од кромид е корисна при болки во грлото, ларингитис, гингивитис, стоматитис, бидејќи има антибактериски својства.

Шипки

Зрела шипка содржи големи количини минерали, калиум, натриум, калциум, магнезиум, фосфор, железо, бакар, манган, хром, молибден, кобалт и витамини Б1, Б2, Б6, К, Е, Ц, како и танински бои, каротин , рибофлавин, лумунска и јаболкова киселина, шеќер, етерични масла ...

Шипката ги чисти вените, го подобрува метаболизмот, богата е со витамини и се користи при анемија, болести на бубрезите и мочниот меур, како и црниот дроб.

Шипката се користи за зајакнување на телото, како тоник, и ја зголемува отпорноста на телото на болести.

Игли од бор (борови игли)

Борови иглички за терапевтски цели може да се користат како профилакса за кардиоваскуларни заболувања, како и комплексна терапија за ангина пекторис, аритмии, хипертензија и атероксија.

Тинктурата и маслото од борови иглички го намалуваат нивото на холестерол во крвта, ги зајакнуваат крвните садови и помагаат да се врати нивната еластичност.

Извор: najzena

Фото: фреепик