Им успева на сите: Како да направите цвет погача?

Мека како памук, нежна и вкусна - погачата цвет е и едноставна за подготовка...

Состојки за активирање на квасецот: 

40 грама квасец;

1 супена лажица шеќер;

20 милилитри млако млеко;

2 лажици брашно.

Состојки:

3 јајца;

100 милилитри масло;

180 милилитри јогурт;

200 милилитри млако млеко;

600 - 650 грама брашно;

сусам.

Подготвка:

Активирајте го квасецот, потоа додадете го во останатите состојки и замесете меко тесто. Оставете го нарасне. Потоа направете ги облиците, премачкајте ја погачата со жолчка и наросете ја со сумам. Печете ја 30 минути на 180 степени. Пријатно.

За овој рецепт во продавниците побарајте го сусамот „Кибела“, кој нуди врвен квалитет.

фото: Letina kuhinja