Исхрана со варени јајца: Минус 5 килограми за само една недела

Супер ефикасна и леснa исхрана!

За жал, не постои магичен рецепт за губење на тежината. Има едно нешто што го знаеме за сигурно: не можете да изгубите тежина без ограничување на износот на калории што ги консумирате. Ова е најтешко за секоја диета.

Но, не очајувајте! Постои исхрана која веќе им помогна на многу луѓе да изгубат десетици килограми. Само во првата недела успеале да изгубат тежина од 5 кг. Главната состојка во оваа диета се јајцата!

Не заборавајте! Оваа нискокалорична исхрана е дизајнирана за брзо губење на тежината. Само апсолутно здрави луѓе можат да ја користат. Не е дозволена премногу долга конзумација.

Зошто јајца?

Тие се богати со сите хранливи состојки кои имс се потребни на луѓето:

  • витамини: Б12, Б2, Б5, А, Е;
  • минерали: железо, цинк, калциум, магнезиум, калиум;
  • мононезаситени масти - 25%;
  • полинезаситени масти - 9,4%;
  • заситени масти - 18,1%.

Не заборавајте! Јајцата имаат малку витамин Ц, па исхраната треба да вклучува зеленчук и овошје кои се богати со аскорбинска киселина.

Многумина се плашат дека прекумерно конзумирање на јајца ќе доведе до зголемување на нивото на холестерол во крвта. Всушност, нивото на холестерол е многу мало засегнато од јајцата. Многу поопасни за телото се заситените масти и трансмасти.

Мени:

За време на диетата можете да почувствувате замор и поспаност - сето тоа поради ограничувањето на јагленохидратите. Секој ден обидете се да правите физички вежби за да се расположите и да согорувате повеќе калории.

1 недела:

Понеделник:

Појадок: 1 грејпфрут и 2 варени јајца.

Ручек: Секое овошје може (освен банани) и 2 парчиња леб.

Вечера: салата со варено пиле.

Вторник

Појадок: 1 грејпфрут и 2 варени јајца.

Ручек: салата со варено пиле.

Вечера: 2 варени јајца, салата и портокал.

Среда

Појадок: овошје (со исклучок на банани) и 2 варени јајца.

Ручек: парче со тврдо сирење, парче леб и домат.

Вечера: салата со варено пиле.


Четврток

Појадок: 1 грејпфрут и 2 варени јајца.

Ручек: Секое овошје (освен бананите).

Вечера: салата со варено пиле.

Петок:

Појадок: секое овошје (без банани) и 2 варени јајца.

Ручек: сварен зеленчук и 2 варени јајца.

Вечера: риба ( печена или на скара) и салата.

Сабота:

Појадок: 1 грејпфрут и 2 варени јајца.

Ручек: Секое овошје (освен бананите).

Вечера: пилешка салата.

Недела:

Појадок: 1 грејпфрут и 2 варени јајца.

Ручек: Варен зеленчук со пилешко и доматна салата.

Вечера: Варен зеленчук.

2 недела:

Понеделник

Појадок: секое овошје (без банани) и 2 варени јајца.

Ручек: варено пилешко и салата.

Вечера: 2 варени јајца, салата и портокал.

Вторник:

Појадок: 1 грејпфрут и 2 варени јајца.

Ручек: Варен зеленчук и 2 варени јајца.

Вечера: риба на скара или печена и салата.

Среда:

Појадок: секое овошје (без банани) и 2 варени јајца.

Ручек: пилешка салата.

Вечера: 2 варени јајца, салата и портокал.

Четврток:

Појадок: секое овошје (без банани) и 2 варени јајца.

Ручек: парче со тврдо сирење, 2 варени јајца и варен зеленчук.

Вечера: пилешка салата.

Петок:

Појадок: 1 грејпфрут и 2 варени јајца.

Ручек: салата од туна.

Вечера: салата и 2 варени јајца.

Сабота:

Појадок: 1 грејпфрут и 2 варени јајца.

Ручек: пилешка салата.

Вечера: Секое овошје (освен бананите).

Недела:

Појадок: секое овошје (без банани) и 2 варени јајца.

Ручек и вечера: печено пилешко и зеленчук.

Не заборавајте да се консултирате со лекар пред да започнете со диетатa! Внимателно следете го вашето здравје.

Исхраната е навистина строга, но тоа ќе ви даде одличен почеток на вашиот живот!