Ја сакаше како Бог и бараше да ја исклучат од апарати: Начинот на кој Наташа мораше да умре е потресен

Фото: Profimedia

Наташа Ричардсон почина со страшна смрт, а одлуката да ја исклучи од апарати ја доне нејзиниот сопруг

Кога актерката Наташа Ричардсон доживеала несреќа на скијање, немала поим дека тоа ќе ја чини живот. Имала само 45 години кога ѝ згаснал животот.

Актерката скијала со инструктор кога паднала и удрила со глава на стаза за почетници позната како Нансен, стаза популарна по благите падини и свиоци.

Моменти пред нејзината смрт

Иако Наташа на почетокот одбила нега и третман, подоцна почнала да покажува знаци дека нејзината состојба се влошува. Актерката неколку часа подоцна била евакуирана во болница во Монтреал, каде ѝ се придружил нејзиниот сопруг Лиам Нисон, кој снимал во Торонто и брзо го напуштил сетот за да биде покрај неа.

Кога стигнал таму, нејзиниот лекар му покажал рендген од нејзината повреда, која Нисон ја опишал како мозокот „се стиска на страната на черепот“. Актерот потоа отишол да ја види сопругата и се простил од неа со потресен поздрав.

„Ми кажаа дека мозокот мртов. И кога го видов овој рендген, доживеав шок“.

„Влегов и ѝ реков дека ја сакам. Реков: „Душо, нема да се вратиш од ова. Ти ја удри главата“.

Лиам бил принуден да ја донесе најлошата одлука во својот живот - онаа која неотповикливо би му го променила животот. Тој се согласи да ја исклучи својата драга сопруга од апарати за одржување. За жал, Наташа Ричардсон (45) почина 2 дена по инцидентот.

Откако Наташа почина, Лиам реши својата тага да ја држи приватно и подалеку од медиумите. Така, со години по несреќата тој не зборуваше за околностите, ниту пак даваше забелешки во медиумите. Во 2016-та година, актерот ѝ оддаде почит на својата сопруга пишувајќи: „Тие велат дека најтешкото нешто на светот е да изгубиш некој што го сакаш. Мојата сопруга неочекувано почина. Таа ми донесе толку многу радост. Таа беше моето сè“.

Актерот денес е многу близок со својата баба Ванеса Редгрејв

Неодамна познатата британска актерка, која работеше во театар, филм и телевизија, наполни 86 години. По загубата на ќерката, таа сè уште одржува убава врска со Нисон - тие имаат само добри работи да кажат еден за друг. Нисон секогаш зборува за нејзиниот талент и посветеност на актерството, а таа отворено го фали за неговата топлина, вели дека е пристојна личност.

Неговата баба му помага да ги балансира работата и татковството.

За вистинското семејство на Нисон се грижи оваа добитничка на Оскар додека тој е далеку и ги спасува своите сакани на екранот од лошите момци.

Извор: stil.kurir.rs