Јас сум докторка и јадев банани секој ден 7 дена: Ми се случија овие три огромни промени

Американската докторка Патриша Варакало, специјалист по остеопатија, неодамна спроведе интересен и едноставен експеримент - една недела јадеше банани секој ден за да види како тоа ќе влијае на нејзиното здравје. 

„Бананите не се само овошје што можете да го јадете како што е, тие се полни со здравствени придобивки. Како матичен лекар кој е сертифициран за превенција од дијабетес и обучен за исхрана, бев љубопитна да дознаам што ќе се случи ако редовно јадам банани“, објави таа во нејзиниот мини-експеримент.

Се верува дека бананите се една од најдобрите природни закуски, но тие не само што се достапни и вкусни, туку имаат и голем број други придобивки.

„Бананите се скробно овошје кое е богато со витамини и минерали. Тие се добар извор на влакна, витамин Б6, но имаат и витамин Ц, калиум и манган. Тие обезбедуваат здрав извор на јаглени хидрати кои помагаат во одржување на нивото на енергија денот“, посочува Максим Смит, регистриран диететичар-нутриционист во Клиниката во Кливленд.

Овој нутриционист особено го привлекува вниманието на една истакната хранлива состојка присутна во бананите: „Калиумот е важна хранлива материја која помага за правилна контракција на мускулите, вклучувајќи го и срцевиот мускул. Калиумот е важен и за контролирање на крвниот притисок и за поддршка на здравата функција на бубрезите“.

Таа додава дека некои луѓе сепак треба да внимаваат кога јадат банани! „Ако вашите бубрези не работат правилно, прашајте го вашиот лекар дали можеби ќе треба да го ограничите внесот на храна богата со калиум, како што се бананите. Премногу банани може да предизвикаат акумулација на калиум во вашето тело, што може да биде опасно за вашето здравје“, вели Смит.

Колку често е здраво да се јадат банани?

Смит истакнува дека постигнувањето рамнотежа е клучно и дека јадењето разновидно овошје и зеленчук е од суштинско значење. „Нема конкретна препорака за бројот на банани на неделно ниво. Умереноста е златна. Целта на околу три порции овошје дневно“, советува таа.

Какви промени забележав откако јадев банани секој ден?

Д-р Варакало консумирала банани секој ден цела недела - ги јадела сирови, но експериментирала и со рецепти како едноставно смути или палачинки од банана или ги комбинирала со боровинки и гранола, и парче тост и путер од бадеми.


1. Редовното консумирање банани во мојата исхрана резултираше со поконзистентно и полесно варење

Се чувствував помалку надуено и имав редовно варење!

Постои старо верување дека бананите можат да предизвикаат запек, но од научна гледна точка тоа не е точно.

„Бананите содржат растворливи и нерастворливи влакна кои помагаат во одржување на редовното празнење на дебелото црево. Влакната од бананите се вредни, тоа се како ѓубриво за здрави бактерии во нашите црева. Сега знаеме дека здравите цревни бактерии се важни за оптимизирање на здравјето на цревата, за добро варење и апсорпција на храна“, истакнува нутриционистката Смит.

2. Имав повеќе енергија

Една од најголемите промени во текот на мојата недела со банана беше забележително зголемување на моето ниво на енергија.

„Овошјето, генерално, добива незаслужен лоша репутација бидејќи е главен извор на диетални јаглехидрати од шеќер, пијалоци, бел леб, колачиња, бонбони“, објаснува Смит.

Беше забележливо како природните шеќери во бананите ми даваа енергија која се разликува од минливата енергија што ја добивате од преработениот шеќер. Бананите обезбедуваат стабилно ослободување на енергија, со што телото не е изложено на ненадеен пад на енергијата и исцрпеност.

3. Бев многу подобро расположена

Бананите се добар извор на витамин Б6 и триптофан, кои помагаат во производството на серотонин, невротрансмитер поврзан со регулирање на расположението и когнитивната функција. Бидејќи телото природно не произведува триптофан или витамин Б6, конзумирањето на храна богата со овие компоненти станува важно и дефинитивно може да го подобри како се чувствувате во моментов.

Што треба да се земе предвид при често консумирање банани?

Иако имав позитивно искуство, Смит за потенцијалните негативни страни од пречестото користење на бананите во нашата исхрана вели:

„Бананите во споредба со другите овошја имаат повеќе калории и јаглехидрати. На пример, банана од 10 см има приближно ист број калории и UH како една чаша бобинки. Ако јадете премногу банани, можете да го зголемите внесот на калории и UH , што би можело да биде проблем ако се обидувате да ја држите вашата тежина под контрола или имате проблеми со висок шеќер во крвта“, нагласува Максин Смит.


Фото: pexels