Мерил Стрип во топ форма изгледа како вистинска божица во Кан: Облечена во парче облека кое некогаш беше резервирано само за мажи - а жените доминираат кога го носат

Започна 77. Кански филмски фестивал, еден од најважните и најпрестижните настани во светот на кинематографијата. Златната палма е синоним за квалитет, а покрај тоа што гледаме одлични филмови, секоја година имаме можност да уживаме во врвната елеганција и софистицираност на познатите убавици на црвениот тепих.

Фестивалот во Кан беше отворен вчеравечер, 14 мај, со премиерата на филмот „Вториот чин“, а на црвениот тепих продефилираа бројни европски и меѓународни актерки, манекенки и инфлуенсери кои на дело ни ја покажаа магијата на високата мода.

Особено се истакна изданието на руската манекенка Татјана Корсаков во елегантен, но заводлив фустан од зелен плиш, а манекенката Тејлор Хил покажа дека нема грешка со црно-белата тоалета.

Легендарната Џејн Фонда беше и остана класа, а сега тоа го докажа и во Кан. На 86-годишна возраст во класичен црн костум и капут со леопард принт ги засени сите останати благодарение на својот став и вродената елеганција.

Француската актерка Жилиет Бинош исто така изгледаше одлично во црвена, празнична тоалета.

Познатата Мерил Стрип исто така се појави на 77. Кански филмски фестивал каде и беше врачена почесната „Златна палма“. Уникатната уметница маѓепса со својот одличен стил на облекување. Браво, Мерил! И за ова модно издание и за фантастичната награда - повеќе од заслужено.

Мерил Стрип се појави на Канскиот филмски фестивал во 2024 година во елегантен бел костум! Кошулата со риги е исто така врвна модна класика. Шапката е ефективен детал, како и очилата за сонце во класична црна боја. Мал контраст се металните салонки.

Костимот порано беше резервиран само за мажи, а потоа со текот на времето почнаа да го носат и жените. Границите во модата, кои и онака не треба да постојат, се повеќе се уриваат. Жените носат елегантни костуми на таков моќен начин, а имагинативните дизајнери нудат безброј верзии на култниот тренд. Секако дека и мажите знаат добро да се снајдат со одело, а добро е што модата стана порамноправна.

Мерил Стрип засенета со стил и харизма. Нејзината никогаш послаба линија доаѓа до израз. Актерката немаше поголеми проблеми со килограмите, но како што одминува времето, таа станува се послаба и послаба, а тоа се виде и порано на црвениот тепих.

Мерил Стрип ја доби почесната „Златна палма“ за време на церемонијата на отворање на овогодинешниот Меѓународен филмски фестивал во Кан.

Таа досега била само еднаш на фестивалот, пред 35 години кога филмот „Плачење во темнината“ во кој глуми, доби една од наградите.

Оваа година почесната „Златна палма“ ќе ја добијат авторот на серијата „Војна на ѕвездите“, Џорџ Лукас и Студио Гибли, јапонскиот режисер за анимација Хајао Мијазаки.

Канскиот фестивал ќе трае од 14 до 25 мај, а за „Златната палма“ се натпреваруваат повеќе од 20 филмови, меѓу кои и новиот филм на Френсис Форд Копола „Мегалополис“.

Фото: Инстаграм
Извор: Zena.blic.rs