,

Му бев сè на светот, но тоа се смени преку ноќ: Сопругот ме напушти поради постара жена

„Не го замислував животот вака, но денес ми е мило“ 

Речиси секојдневно слушаме дека луѓе се разведуваат затоа што нивниот партнер се заљубил во помлада личност.

Но, што се случува кога причината за крајот на брачната среќа е постара личност?

Верувале или не, тоа се случува. Дама која сака да остане анонимна, реши да ја сподели својата приказна со јавноста. Приказна за тоа како нејзиниот сопруг ја оставил поради многу постара жена.

Таа не сака да биде, како што вели, стереотипично огорчена самохрана мајка. Таа има повеќе од 40 години, мајка е, работи и нејзиниот живот е полн со радост. Таа не е личност што седи, пие шардоне и озборува мажи, напротив, секогаш истакнува дека ги сака.

Има три браќа и многу пријатели мажи. Таа верува дека не е крај на светот ако има лош брак зад себе. Иако знае дека многу луѓе ќе бидат изненадени од начинот на кој размислува, не жали што била мажена за тој човек.

Тие многу се сакаа, живееја многу прекрасни моменти заедно и добија две симпатични ќерки. 

-Можеби треба да ми биде потешко затоа што знам дека мојот поранешен сопруг преферира да биде со жена која е многу постара од мене, со жена која наскоро ќе наполни 60 години и која сè уште става кана на косата. Таа е доволно стара за да биде баба на моите ќерки, а не потенцијална маќеа. Звучи како навреда, нели?

Помлада сум, изгледам подобро и напорно работам на својот изглед. Треба да бидам страшно повредена, но, изненадувачки, многу ми е полесно поради сето тоа. Немам на што да бидам љубоморна. Немам ниту едно сиво влакно во косата. Години може да се видат на лицето на љубовницата на мојот поранешен сопруг. Требаше да ги убедува пријателите дека двајцата се сакаат затоа што никој не можеше да поверува дека е во врска со толку стара жена.

Мојот поранешен сопруг сè уште негира дека имал афера со неа иако докази постојат и тврди дека нивната врска започнала дури кога двајцата раскинавме. Но, забележав знаци на афера многу пред да започнам да се сомневам во неговата верност. Можам точно да утврдам кога започнало сè.

За мојот сопруг бев сè на светот и тоа се смени преку ноќ. Тој стана ладен, се оддалечи од мене, беше надвор од дома со часови. Телефонот постојано беше во неговите раце, а тој мораше да води „деловни разговори“ дури и за време на викендите и семејните патувања. Секоја приврзаност исчезна, неговиот темперамент стана неподнослив и беше очигледно дека ја презира секоја секунда што ја поминува во моето друштво.

Јас сфатив сè. Тој се чувствуваше заробен во нашиот брак. Имавме две ќерки кои штотуку требаше да започнат на училиште, а тој сакаше да му се врати на безгрижниот живот. Децата на неговата љубовница пораснале така што со неа немаше никакви одговорности и ограничувања. Тие можеа да патуваат низ Азија, да одат на фестивал во Њу Орлеанс. Тотална криза во средниот живот. Тој дури започна да се облекува како да е 25 години помлад. Но, јас не ја обвинувам неговата љубовница.

Сигурно помислила дека нејзината среќа се насмевнала денот кога се заинтересирал за неа еден млад и убав маж, бидејќи можеби мислела дека е предодредено да живее сама или со маж на нејзина возраст кој има проблеми со простатата и ги поминува деновите во удобни влечки.

Да не беше таа причина за нашето раскинување, ќе беше некоја друга. Таа беше само бегство од неговото досадно секојдневие. Само кога веќе го немаше тоа досадно секојдневие, сфати дека тревата не е секогаш зелена од другата страна.

Секако, животот со две мали деца е тежок, но вие се справувате со тоа најдобро што знаете и сте свесни дека за некое време ќе бидете последниот на списокот со приоритети. Тој не можеше да го прифати тоа и отфрли сè поради жената за која веројатно ќе треба да се грижи само неколку години.

Со недели плачеше и ме молеше да му се вратам нарекувајќи ја врската со неа „најголемата грешка во мојот живот“, но дотогаш веќе имав доживеано живот што може да биде многу позабавен, порелаксиран и во кој не мораше да се плашам од нечие лошо расположение. Облакот на пропаст излезе од мојата зграда и не сакав да го вратам.

Работите сега се смирија, поминаа неколку години и денес мило ми е што е со постара жена. И ми се чини дека моите ќерки ја сакаат. Бидејќи и таа е мајка, јас ѝ верувам кога станува збор за деца и мило ми е што некој друг се грижи за нив кога ќе го посетат татко им. Подобро е да се биде во нејзиниот прекрасен дом отколку во некој депресивен простор.

Секако, не го замислував мојот живот вака. Еден ден разговаравме за преселба во село и сите наши соништа исчезнаа преку ноќ и остана само несигурноста. Но, сигурна сум во една работа, а тоа е дека и девојчињата и јас би биле несреќни ако останев под ист покрив со нивниот татко. Да, натпреварите и претставите можат да бидат тешки ако вашите ќерки прават нешто смешно, а вие немате некој со вас кој ги сака исто како вас за да разменувате информации и ставови. Но, ако јас и сопругот останевме заедно, таквите работи немаше да бидат можни. Ќе беше намуртен и нерасположен на настани во училиште или ќе одбиваше да разговара со мене и дури да ме гледа. Не би ја имале нормалната интеракција што ја гледам кај другите парови.

Колку постара станувам, толку повеќе забележувам дека овие среќни маски на лицата на другите парови се присутни само во јавноста и дека реалноста зад затворените врати на нивниот дом е сосема поинаква.

Извор: The Guardian, преведен од lolamagazin.com
Фото:Profimedia

Може да ве интересира:
-Познат психотерапевт открива: Ако сакате среќен брак - треба да обрнете внимание на неколку работи
-Верувања од нашите баби: Мажот и жената секогаш треба да спијат под исто ќебе, дури и ако се скарани