Намирници кои „подигаат од мртвите“ после грип: Нутриционисти советуваат што да избегнувате по секоја цена

Наполнете го фрижидерот со овие намирници.

Оваа сезона на грип е една од најлошите во изминатите години - и сè уште не е завршена. Кога се опоравувате од грип, исхраната игра важна улога, но уште поважно е како се храните откако ќе се опоравите.

Одредени намирници ќе ви помогнат побрзо да го „подигнете“ телото и да ви ја врати енергијата.

Еве што треба да вклучите во вашата исхрана.

Течности

Сите знаат дека треба да пиете течности додека сте болни, но исто толку важно е да продолжите и откако ќе бидете подобри.

Задолжително пијте течности и јадете овошје и зеленчук богати со вода како грозје или краставици.


Протеини

Исхраната полна со протеини е неопходна за закрепнување. Џејми Веспа, нутриционист, препорачува да јадете посни протеини за да се чувствувате помалку исцрпени.

Неопходно е постепено да ги внесувате овие намирници во вашата исхрана - пилешкото е најдобриот избор за почеток.

Пробиотска храна

Пробиотската храна како јогурт или кисели краставички се неопходни во редовната исхрана и може да биде особено корисна по земањето антибиотици.

Сепак, вашиот лекар обично нема да препише антибиотици за грип. Тоа е затоа што тие се дизајнирани за лекување на бактериски инфекции, а грипот обично е предизвикан од вирус. И покрај ова, сепак се препорачува да се зголеми внесот на пробиотска храна по болест за да му се помогне на телото. Пробиотиците го зајакнуваат имунитетот и ја градат одбраната на телото од болести.


Што да се избегнува

По неколку дена јадење многу малку, на вашето тело му треба храна за да му помогне да се врати на вистинскиот пат. Меѓутоа, важно е да го слушате вашето тело и да јадете само кога сте гладни, вели Веспа. Не сакате да се прејадете.

Дури и ако сте имале стомачни проблеми, не плашете се од влакна - на вашето тело навистина му требаат.

Нутриционистите не препорачуваат да ја следат популарната диета BRAT (банани, ориз, сос од јаболка и тост) што луѓето обично ја следат откако ќе заболат од стомачен вирус. Овие намирници се многу ниски со калории, хранливи материи и протеини кои ви се потребни по грипот.

Исто така, треба да избегнувате тешка, пржена или кисела храна, особено ако чувствувате непријатност во стомакот.


ФОТО: freepik