Не е настинка, не е грип, а вие како да сте болни: Секој трет ги има овие симптоми, а еве како да се спасите од пролетните проблеми

Носот ве чеша, очите ви солзат и кивате штом излезете од дома? Поради цветањето на тревите и поленот што лета насекаде околу нас, поголемиот дел од населението моментално се бори со пролетните алергии, а магистер по фармација Христина Лазаревиќ открива се што треба да знаете за ова досадно зло.

Во пролетните и летните месеци се почести е појавата на тегоби во вид на кивање, затнат и растечен нос, печење, чешање и насолзени очи и чувство на притисок во синусите. Причината за овие симптоми во пролетта се најчесто поленовите зрна, кои ги произведуваат и ослободуваат растенијата во фазата на опрашување. За голем број луѓе поленот делува како алерген, го стимулира ослободувањето на хистамин од мастоцитите и доведува до типична алергиска реакција, која е придружена со горенаведените симптоми.

- Според Светската здравствена организација, алергиите претставуваат прекумерна имунолошка активност, поради контакт на организмот со одредени алергени.

Третманот на алергиска реакција се спроведува преку 2 основни пристапи: превенција од појава на алергии и третман на алергии. Овој пат ќе се фокусираме на лекување бидејќи алергиите сега се во полн ек.

ТРЕТМАН НА АЛЕРГИЈА

Фармаколошката терапија на алергиите зависи првенствено од сериозноста на алергиската реакција и симптомите. За таа цел може да се користат антихистаминици, кортикостероиди, деконгестиви.

Антихистаминиците се лекови кои ги блокираат H1 рецепторите за хистамин, со што го спречуваат дејството на хистаминот и ги запираат симптомите на алергиска реакција. Постојат две генерации на H1 антихистаминици.

1) Антихистаминиците од првата генерација ((прометазин, хлорфенирамин, дифенхидрамин, дименхидринат...) се лекови кои лесно се раствораат во ЦНС (централниот нервен систем), па можат да предизвикаат седација и таканаречени антимускарински ефекти (сува уста, запек, уринарна ретенција).

2) Антихистаминиците од втората генерација (лоратадин, цетиризин, левоцетиризин, фексофенадин) се лекови растворливи во вода, така што тие помалку продираат во ЦНС (централниот нервен систем) и помалку предизвикуваат седација.

Назалните деконгестиви (нафазолин, оксиметазолин и ксилометазолин) предизвикуваат стегање на крвните садови и го намалуваат течењето на носот. Важно е да се напомене дека тие не делуваат на причината за болеста, туку само привремено ги отстрануваат симптомите на болеста. Употребата на деконгестиви треба да се ограничи на 5-7 дена, бидејќи поради долготрајна употреба може да се развие атрофија на носната слузница и зависност од деконгестиви, која е се почеста кај пациентите. За време на примената, може да се појават несакани ефекти како што се чувство на сувост во носот, главоболка, тахикардија или брадикардија, печење во носот и хипертензија.

Кортикостероидите го намалуваат имунолошкиот одговор и со тоа значително ги ублажуваат симптомите, но поради нивното влијание врз имунолошкиот систем не е неопходно да се користат само според упатствата и во договор со лекарот. Кортикостероидите, поради познатите несакани ефекти, се користат за краток временски период и секогаш само за тешки форми на алергиски реакции. Доколку се администрираат во подолг временски период и во повисоки дози, кортикостероидите може да предизвикаат остеопороза, атрофија на кожата, забавен раст кај децата, хипертензија, катаракта и надбубрежна атрофија. Примената до 7 дена не е поврзана со значителни несакани ефекти.

Токму затоа, кога има поблаги форми на алергиска реакција, можеме да се свртиме кон превенција и решенија од природата, со помош на растенија кои делуваат како природни антихистаминици.

За лицата кои врз основа на претходните години знаат дека имаат алергија на полен, се препорачува употреба на превентивни и фитопрепарати, најмалку 30 дена пред почетокот на цветните растенија.

Покрај класичната терапија, која ја препишува конвенционалната медицина, симптомите може да се ублажат и со рецепти од природата, со помош на растенија кои делуваат како природни антихистаминици.

Христина Лазаревиќ, магистер по фармација и голем вљубеник во филотерапијата, откри и некои од методите и билките кои можат да ги ублажат симптомите на алергиските реакции:

1) КОПРВА

Копривата многу често популарно ја нарекуваат „кралица на здравјето“, и тоа сосем со право! Во пролетта младите листови од коприва се вистински извор на антиоксиданси, витамин Ц, калиум, железо и кверцетин, кој е познат како природен антихистамин и супстанца која покажува антивоспалително дејство... Антиалергиското дејство на копривата е научно потврдено, а утврдено е дека копривата постигнува антагонистичко дејство врз H1 рецепторите на хистамин (го блокира производството на хистамин) и го инхибира формирањето на триптаза, која е посредник на алергиската реакција и доведува до дегранулација на мастоцитите.

Едноставно кажано, кога станува збор за алергии, копривата делува на 2 начини:

1) го блокира производството на хистамин

2) го блокира пукањето на мастоцитите (клетки кои создаваат и ослободуваат хистамин)

Во текот на пролетната сезона може да се користи во форма на чај, сируп, тинктура или како додаток во исхраната, во форма на супи, сокови, смути.

РЕЦЕПТ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА АЛЕРГИСКИТЕ РЕАКЦИИ

Една лажица суви листови од коприва прелијте со 2 dl зовриена вода, покријте и оставете покриено 10 минути. После тоа, процедете и пијте до 2 пати на ден. Најдобри резултати се постигнуваат доколку се започне со консумација на овој чај неколку недели пред да цветаат растенијата.

РЕЦЕПТ ВО СЛУЧАЈ НА ЧЕШАЊЕ И ПЕЦКАЊЕ ВО НОСОТ:

Една кафена лажичка сушен корен од сладунец (ако не знаете да го препознаете растението во природата и не сте активен собирач, овој корен можете да го набавите од локален билкар или продавница за здрава храна) прелијте со 500 мл врела вода и оставете го покриено половина час. Процедете и пијте по 2 шолји дневно, половина час пред оброците.

3) ВДИШУВАЊЕ СО ЕСЕНЦИЈАЛНИ МАСЛА

Вдишувањето на етерични масла е многу ефикасен метод за ублажување на симптомите на алергија, бидејќи е докажано нивното бронходилататорно дејство - ги прошируваат бронхиите и ја зголемуваат проодноста на горниот респираторен тракт.

Употреба:

Додадете неколку капки есенцијално масло од нане, лаванда и еукалиптус во сад со топла вода. Сите три есенцијални масла имаат синергетски ефект - ги смируваат иритираните мукозни мембрани, делуваат како антихистаминици, ги отвораат синусите и ги олеснуваат проблемите со дишењето. Во вака подготвената смеса за подобар ефект може да се додаде и гранче босилек, за да се постигне антисептично дејство. Покријте ја главата со крпа и вдишувајте десет до петнаесет минути, навечер пред спиење. После тоа, не се препорачува излегување на ладен воздух.

4) РЕН

Мирисот на ова кореново растение, особено кога е во рендана форма, е многу експресивен и силен, па може да се користи како природен деконгестив, во случај на затнат нос, бидејќи го поттикнува ширењето на дишните патишта и го олеснува дишењето.

РЕЦЕПТ ПРОТИВ затнат нос:

Изрендајте малку свеж корен од рен, па префрлете го во тегла. Вака рендан рен вдишувајте 3-4 пати на ден, минута или две. Навечер, пред спиење, во борбата против затнат нос, се препорачува вдишување, така што во тенџере ќе се стави лажица рендан корен од рен и потоа ќе се прелие со шолја топла вода. Вдишете ги добиените испарувања низ носот колку што е можно подолго. По такво вдишување на пареа, не се препорачува излегување на ладен воздух.

Црн слез

Покрај проблемите со носната слузница, течење или затнат нос и проблеми со кожата, многу чест симптом кој може да се појави при алергиска реакција е болно грло. Црниот слез е растение кое може да се користи сам или во комбинација со други растенија (жалфија, на пример, кој е природен антисептик) кога станува збор за болки во грлото предизвикани од алергени, но и за смирување на сува кашлица.

За смирување на иритирано грло:

Направете мешавина од еднакви делови од цветови од црн и бел слез (може да се најде во продавниците за здрава храна), во сооднос 1:1. Една лажица од вака подготвената смеса прелијте со 200 мл зовриена вода и оставете ја да отстои покриена 10 минути. После тоа се цеди и се додава малку сок од лимон, се засладува со мед по желба и се пие 2 пати на ден, додека не се појави подобрување.


Извор: zena.blic.rs

ФОТО: freepik