Од експлицитни фотографии до прва дама: Меланија Трамп како модел

Првата дама на Соединетите држави, сопруга на 45-тиот претседател на САД - Доналд Трамп, Меланија Трамп е родена како Меланија Кнавс (подоцна германизирано во Kнаус) на 26 април 1970 година, таа е словенечко-американска поранешна манекенка и деловна жена. 

Кнавс е родена во Ново Место и израснала во Севница, во југословенска Република Словенија. Таа работела како моден модел преку агенции во Милано и Париз, се преселува во Њујорк во 1996 година, каде се поврзува со Ајрин Мари Моделс и модна агенција основана токму од Доналд Трамп. 

Кнавс започна да се занимава со моделинг на пет години и започна со комерцијална работа на шеснаесет години кога му позираше на словенечкиот моден фотограф Стане Јерко. 


Кога започна да работи како модел, таа ја прилагоди словенечката верзија на нејзиното презиме „Кнавс“ во германската верзија „Кнаус“.

На осумнаесет години, Кнаус потпишала со агенција за моделирање во Милано, Италија,  беше прогласена за вицешампионка на списанието Јана Магазин „Изглед на годината“, одржан во Љубљана, каде што студирала архитектура

Во 1995 година го запозна косопственикот на Метрополитен Моделс, Паоло Замполи, пријател на нејзиниот иден сопруг Доналд Трамп, кој ја повика да патува во САД, во 1996 година, Кнаус се пресели во Менхетен, тогаш се запознава со Трамп. Тој и договорил да дели стан со фотографот Метју Атанијан во Кулите Зекендорф на Универ Сквер. 

Меланија Кнаус тогаш беше претставен во сексуална експлицитна фотосесија за изданието на Макс, сега веќе непостоечко француско списание за мажи, со друга жена-модел.

Таа позираше гола и за изданието на списанието GQ во јануари 2000 година во Велика Британија, тогаш се појавува гола само со дијамантски накит, лежејќи на крзно и покрај Боинг 727 на Трамп. 

Запрашан за фотографиите во 2016 година, Доналд Трамп рече: „Меланија беше една од најуспешните модели и направи многу фотосесии, вклучително и за насловни страници и големи списанија. 


За експлицитните фотографии изјави дека биле направени за европско списание пред тој да ја запознае Меланија. „Во Европа, слики како оваа се многу модерни и вообичаени“ рече Трамп. 

Во март 2001 година Меланија Кнавс стана постојан жител на САД, се омажи за Трамп во јануари 2005 година, го роди нивниот син во март 2006 година и го доби американското државјанство во јули 2006 година. 

По Луиза Адамс, таа е втора прва дама што е родена надвор од земјата (не сметајќи ги родените на територијата на САД пред да постои земјата) и прва чиј мајчин јазик не е англиски. Таа денес е една од најдобро облечените жени, чиј стил го обожаваме.