„Постои причина зошто не е лесно да се најде телото на малата Данка“: Ова се таткото и братот на еден од осомничените кои помогнале во убиството

Д.Д.(50) на рочиштето во обвинителството го признал извршувањето на делото, за разлика од С.Ј.(50) кој се бранел со молчење. Двајцата се осомничени за тешкото убиство на Данка Илиќ (2) во Бањско поле.

Денеска се приведени и Р.Д.(73) и Д.Д.(40), таткото и братот на Д.Д., поради, како што наведува МУП, основано сомнение дека Д.Д. помогнал телото на девојчето да се премести од депонијата во околината на Бањско поле во засега непозната локација на територијата на градот Бор.

Инаку, Д.Д., како и Д.Д. и неговиот соучесник С.Ј., се вработени во ЈКП Водовод, што укажува дека добро го познаваат теренот во Бор и неговата околина, што можеле да го искористат при криењето на телото на Данка.

Д.Д. во селото Злот дели двор со неговиот брат Д.Д., во кој живеат и нивните родители. Меѓутоа, Д.Д. не е оженет, живее заедно со нив.

Да потсетиме, С.Ј и Д.Д се колеги кои на 26 март со службено возило ја удриле малата Данка, а потоа нејзиното тело го однеле до депонијата каде што првично го фрлиле, од каде подоцна, како што се сомнева, било преместено на друга локација.

Фото:Screenshot

Извор:modno.rs