Природен напиток од две состојки кој може да го намали холестеролот и триглицеридите

И холестеролот и триглицеридите се масти во крвта, а кога нивото на овие липиди станува превисоко, тие можат да го зголемат ризикот од срцев и мозочен удар.

Сепак, еден пијалок може да помогне бидејќи делува како антиглицерид.

Вредностите на холестеролот треба да се следат во текот на целиот живот бидејќи поради високите нивоа срцето трпи притисок и посилно пумпа, па поради дополнителна работа постои опасност предвремено да ослабне.

Ова го зголемува ризикот од развој на срцеви заболувања, срцев удар, па дури и мозочен удар. За да избегнете такви опасни по живот состојби, најдобро е редовно да се проверувате и да одржувате здрав начин на живот - вклучително и јадење и пиење за да го контролирате, па дури и да го намалите холестеролот и триглицеридите.

Состојки:

– 6 лимони

– 4 целер

– 1 литар вода

Подготовка:

Потопете го лимонот во вода во која сте раствориле една лажичка сода бикарбона. Оставете да отстои десет минути, а потоа исплакнете со чиста вода.

Потоа исечете ги лимоните со целата кора на коцки.

Излупете го и изрендајте го целерот. Измешајте го со лимон и прелијте со литар вода.

Оставете ја смесата да отстои 24 часа, а потоа процедете ја со газа.

Напитокот чувајте го во фрижидер и пијте по една мала чаша пред секој оброк.

Фото: www.freepik.com
Извор: n1info.rs