Само смртта ми е спас, не можам да живеам како мајка на масовен убиец: Ексклузивна исповед на жената чиј син усмрти осум млади животи

Како да застанам пред родителите на жртвите. Беа само деца. Син ми и мене ме уби кога пукаше во нив, ме закопа жива, вели низ солзи Биља Блажиќ...


Пред да не замине вечерта, ме бакна, му рече на татко му: “поздрав“, а на дедо му, му кажа утре наутро во седум да запали оган и дека ќе дојде да пече свиња и јагне. Ми ги остави и калливите патики да ги исперам. Ме замоли да додадам малини во колачот што го подготвував кога си замина.

Апсолутно ништо не укажуваше на тоа дека ќе... Мислев дека се самоубил кога уби и рани толку луѓе, но го најдоа утрото. Со овие зборови, со кратка пауза поради солзи и липање, Билјана Блажиќ ги опиша најтешките моменти во нејзиниот живот и животот на семејствата на осумте млади луѓе кои на 4 мај во Дубона и Мали Орашје ги уби нејзиниот син Урош Блажиќ.

Оваа скршена жена си ја отвори душата да каже дека жали за секоја жртва на нејзиниот син, дека се моли за оздравување на оние што ги повредил, но и дека како родител е неповратно уништена.

УНИШТИ СЕ ШТО ИМАШЕ

- На тој ден, кога пукаше во децата и невините луѓе, ме уби и мене. Ме закопа жива. Нека ме убие кој сака, да ми ја ја олесни болката и маката што ми ги нанесе мојот. Немам сила ни за живот, ниту да запознаам некој од тие семејства, а камоли да ги погледнам во очи. Не сакам да живеам како мајка на масовен убиец и не можам да го поднесам тој товар. Не барав полиција да ме заштити затоа што не се плашам од смрт, би ме спасиле од ова патење, тивко вели Билјана, која сега е сама во куќата со свекорот под постојан полициски надзор.

Додаде и дека тој уништил се.

- Уништи се околу себе, претворајќи се во чудовиште. Ги уништил братот, братучетката, снаата, дедото и сите роднини, а родителите ги закопал. Нека му се суди според законот - вели таа липајќи.

За неа деновите од 4 мај се долги колку години бидејќи таа вечер сè престана кога го слушна сопругот како кука откако му кажаа дека Урош убил двајца млади, а потоа полицијата тропнала на нивната врата. Потоа дојде веста за бројот на нови жртви. Пред тоа Билјана вели дека се било нормално и дека сите се подготвувале за слава.

ИМАШЕ СЕ ШТО ЌЕ ПОСАКА

- Немам сила да го видам, што да му кажам после се?! Ме мачи постојаното прашање зошто го направил тоа, како се претворил во чудовиште кога ништо не укажувало на невидено зло. Него и неговиот брат го воспитавме да бидат добри луѓе и да сакаат. Тој не беше изрод, само жив и палав тип. Не заостанувавме, па не го лекувавме доколку приметивме дека е ментално болен, но не гледавме никаков проблем кај него. Не го покажуваше тоа и не беше насилен. Тој беше разгален и навикнат да биде задоволен. Имаше се што сакаше. Живеевме за него и за другиот син, кој е 10 години помлад од него. Кога се роди, донесе радост, а денес... Не би му го посакала ова ни на најстрашниот непријател, најлошиот, бидејќи ова е незамислива болка. Никој што не е во мојата кожа не може да го разбере ова, рече очајната жена липајќи.

По паузата во која се мачеше да продолжи со исповедта, Билјана рече дека секоја солза на убиените членови на семејството ја боли и дека со целото битие со болка се соживува со нив.

- Му се помрачил умот, имал страшен слом и верувам дека не знаел каде оди и што прави. Пукаше добри деца без да сфати. Цел ден беше дома со татко му, а јас и снаа ми купувавме храна за прославата. Кога се вративме, почнавме да подготвуваме храна, а Урош потоа отиде во својот дом, кој е на пат за Шепшин. Ме замоли да му дадам нешто за да ги нахрани кучињата - рекла Билјана, а потоа со солзи раскажала дека родителите на Урош опремиле еден кат во викендицата и му купиле машини, фрижидер и му дале 10 хектари земја кога рекол дека сака живеат на село.

УРОШ ТАЈНО СЕ НАОРУЖАЛ

По апсењето на Урош, полицијата на имотот на Блажиќ пронашла многу нелегално оружје и муниција и затоа го уапсила неговиот татко Радиша, а за истото дело е уапсен и вујкото на Урош, Горан Г. од Вињиште, на чиј имот Урош се сокрил откако бил откриен. Билјана тврди дека нејзиниот сопруг е невин.

- Оружјето што беше пронајдено и одземено го набавил Урош, но не знам како и кога. Кај него се најде се, а не знам што и колку. Кај нас не беа пронајдени ниту пиштоли, ниту друго оружје, освен два пиштола, за кои Урош и неговиот брат имаа дозволи. Ги донесов и ги предадов на полиција, а се вели дека нашле цели гајби оружје и муниција. Верувам дека ДНК и истрагата ќе покаже чие е оружјето и дека Радиша нема никаква врска со тоа и дека е невин во притвор - истакна Билјана.Фото:privatnaarhiva/republikars

Извор:republika.rs