Секоја жена во сексот треба да ги доживее овие 15 работи, пред да наполни 40 години

Како што минуваат годините и кога ги откривате работите што ви се допаѓаат или апсолутно ги мразите во кревет, вашиот сексуален живот преминува од „во ред“ во „сакам уште“!

Од откривањето на вашата Г-точка до предиграта пред сексот, испробајте ја секоја од овие работи за да обезбедите одличен секс во иднина.

Затоплете се
Не си расположена - но сакаш ли? Пробајте го овој 5-минутен трик за да ја зголемите вашата желба. Загрејте ги рацете во топла вода. Ставете ја едната рака на пределот на гениталиите, зголемувајќи го притисокот до нивото што го сакате. Продолжете додека не се загреете таму долу.
Опуштете се, вдишете и дозволете му на вашето тело да започне да ја извршува својата работа. „Целта на ова е да се зголеми циркулацијата на крвта и да се загрее оваа област“, ​​рече проф. Глорија Браим, сексуален терапевт и автор.
„Протокот на крв ги придвижува природните механизми во мозокот за да го подготват вашето тело за секс. Кога ќе го измамите мозокот да мисли дека ќе правите секс, тој ќе започне да произведува одлична мешавина на хемикалии што го прават сексот забавен “.

Обидете се да дишете низ вагината
За време на јогата, безброј пати ви е кажано да се фокусирате на дишењето - но истата умствена техника може да се искористи за да ви помогне. Затворете ги очите и обидете се да замислите како вдишувате и издишувате низ вагината без да ја допирате. „Ефектот е силно зголемување на сексуалната желба во телото“, рече Бренди Енглер, психолог и сексолог од  Лос Анџелес.
„Открив дека правењето на оваа вежба за 10-20 минути речиси секогаш создава сексуална енергија. Тоа им помага на жените да ја преземат контролата над своето либидо за да се чувствуваат помалку зависни од фактот дека нивниот партнер треба да се возбуди “.
Бонуч: Оваа техника ве смирува, бидејќи медитацијата предизвикува задоволство и уживање.

Побарајте ја вашата Г-точка
Дали сте слушнале сè за Г-зоната, но дали сте се обиделе да ја пронајдете? „За повеќето жени, оваа зона на задоволство лежи околу 5 см во внатрешноста на вагината, на вагиналниот ѕид“, вели проф. Гери Браун, психотерапевт во Лос Анџелес. Нанесете лубрикант на еден или два прста и побарајте област која е малку порозна и почувствителна на стимулација.
„Точната локација е различна. Затоа мора да бидете трпеливи “, вели Браун. Кога мислите дека сте ја пронашле целта, малку свиткајте ги прстите. „Експериментирајте со локацијата, притисокот и брзината на прстите. „Разберете како реагира вашето тело“, додава Браун.
„Но запомнете дека не секоја жена доживува оргазам на ист начин, или воопшто, во оваа област. Затоа, лесно е да уживате во студијата “.

Гледајте се додека мастурбирате
„Колку повеќе правите секс со себе - толку повеќе секс ќе имате“, вели проф. Кат Ван Кирк, брачен терапевт и сексолог, и главен експерт за AdamandEve.com.
„Исто така, мастурбацијата пред огледало ќе направи да се чувствувате посигурни за време на сексот, ќе го видиш тоа коешто го гледа партнерот. Што е супер возбудливо. “, вели проф. Клаудија Сикс, сексолог, брачен консултант и автор. "Затоа, направете го некаде каде што ќе го гледате целото тело. Погледнете како се движи вашето тело како одговор на вашиот допир. Погледнете го лицето кога ќе се возбудите".

Потребна е сексуална игра
„Студиите покажуваат дека само една од три жени доживува оргазам кога се задоволува самаѝѝ“, вели Браим. „И покрај фактот дека расположението и положбата во која тие можат да бидат се виновни, оргазам може да не се појави, поради недостаток на сексуална игра“, рече таа.
Со текот на времето, сексот се претвора во домашна работа. Затоа, направете ја сексуалната игра задолжителна. Понекогаш, на женските тела им треба малку повеќе стимулација за да ја зголемат циркулацијата на крвта потребна за оргазам, додека мажите автоматски имаат крв.
„Женскиот сексуален одговор има потреба од поголема стимулација од машкиот“, објаснува Ван Кирк. „Слободно направете го тоа сами или побарајте од вашиот партнер да го стори тоа“, рече таа.

Користете лубрикант
„Тој го прави сексот повозбудлив и може да ја направи секоја позиција повозбудлива“, вели проф. Џесика О’Рајли, креатор на семинари за сериски веб-семинари. Тој нуди формула која вклучува и вода и силикон. „Неколку капки лубрикант прават чуда!“, вели таа.

Мастурбирајте за време за секс
„Без разлика дали користите играчка за секс или само телото и имагинација, себичноста прикажана за време на сексот му ги покажува на партнерот начините по кои може да те задоволи “., вели Џејн Грир, брачен консултант и сексуален терапевт во Њујорк и автор на „Whаt Аbоut Mе? Stоp Sеlfishnеss Frоm Ruining Yоur Rеlаtiоnship“. „Ставете го вашето задоволство на прво место и ќе разберете дека сексот е почесен и позаситувачки за вас и за вашиот партнер“, истакнува О‘Рајли.

Фокусирајте се на таа точка
„Дали знаевте дека клиторисот не е само мал израсток? Тоа е всушност голема структура, налик на орев, кој се наоѓа под двете срамните усни. Студиите покажаа дека многу пати индиректната стимулација на клиторисот ја зголемува возбудата “, рече Ван Кирк.
„Всушност, точката од едната страна од левата страна на отворениот клиторис се смета за најпријатната област на која треба да се фокусираме“.

Доживејте оргазам со отворени очи
„Кога ќе го погледнете вашиот партнер во очи за време на оргазам, може да се чувствувате повеќе поврзани и оргазмот е уште повознемирувачки“, вели Сикс.

Земете секс играчка за двајца
Пронајдете играчка или две, како прстен со вибрации за пенис или соодветен вибратор. „Сексуалните играчки имаат терапевтска вредност, бидејќи тие можат да направат жената полесно да доживее оргазам и да ги намали тешкотиите на мажот“, рече проф. Ева Кадел, сексолог и основач на Loveuniv.com. „Исто така, тие ги зголемуваат шансите за истовремен оргазам“, вели Кадел.

Проучете ја играта на сетилата
Добар начин да ја диверзифицирате вашата сексуална програма е да си играте со вашите сетила. „Ова е форма на BDSM, каде што го стимулирате организмот, користејќи предмети и супстанции за сексуален ефект“, вели Кадел. Обидете се да цицате коцка мраз пред да имате орален секс или затворете ги очите за време на секс или сексуалната игра.
Ова ги зајакнува сите други сетила и може да ги намали сите ваши ограничувања.

Правете секс на отворено-надвор
Без разлика дали е во шаторот, за време на кампување или во вашиот двор (се надевам, некаде каде што никој не може да ве види), откријте нова земја во природата. „Одењето надвор, среде природата, ни помага повторно да се поврземе со примарното значење на сексуалноста“, вели Енглер.
Исто така, некои студии покажуваат дека само мирисот на прстот ослободува окситоцин, т.н. Хормон за галење што ги прави паровите да се чувствуваат поприврзано.

Разгледајте ги вашите сексуални очекувања
„Заборавете на идејата за сексуална сродна душа - мора да работите пред да бидете компатибилни во кревет“, вели О’Рајли и додава „Ако сакате да се развивате сексуално, заедно со вашиот партнер, треба да разговарате за чувствата, фантазиите и фреквенцијата“.
Кажете му за работите што ви требаат, како го сакате сексот и како сакате да се чувствувате за време на секс и после него. Разберете што мисли за овие работи, да споделите исто мислење или да најдете компромиси.

Водете го
„Нормално е да се чувствувате малку непријатно да му кажете на вашиот партнер што се случува во вашата глава - но важно е ако сакате да бидете подобри. Сепак, тоа не значи дека треба да му објасните сè “, вели психотерапевтот и сексолог Ванека Марин.
„Наместо тоа, фокусирај се на тоа како се чувствуваш во моментот и кажи му. Кога тој знае што ви се допаѓа и какви прилагодувања треба да се направат (на пример, притисок, брзина и сл.) За време на сексуалниот однос, ова, тоа.
Исто така, добра идеја е да разговарате после секс додека сте сеуште во кревет. Може да споделите што навистина ви се допаѓа или што би сакале да видите сменето следниот пат.
Бонус: „Ќе се чувствувате поблиски и поповрзани“, вели Марин.

Не споредувајте се со секс од екранот
„Оние секс пози што ги гледате на екранот не се секогаш точна претстава за вистински оргазам“, вели О'Рајли. Понекогаш оргазмот е релаксирачки, не возбудлив - и ова е сосема нормално.
„Не мора да врескате за да доживеете оргазам или да му покажете на партнерот дека сте среќни“, рече таа.
Затоа, прифатете ги оргазмите такви какви што се - и не очекувајте да изгледаат или звучат како оние што ги гледате на ТВ или на филмови.


Можеби ќе ве интересира:

За мажите, сексот е најважен... Да или не?