Што ја намалува појавата на седа коса? Генетиката игра голема улога, но сепак има нешто што може да направите

Исхраната и седата коса се тесно поврзани, покажаа неодамнешните истражувања. Годините и генетиката влијаат на седата коса, но важна улога игра и исхраната. Ова се намирници кои го одложуваат белеењето на косата или помагаат да се појават помалку седи влакна.

На телото мора да му се обезбедат потребните витамини и минерали за здравјето на косата и производството на меланин.

Зошто косата поседува и што влијае на тоа?

Седата коса е резултат на природниот процес на стареење на косата. Секое влакно во фоликулот содржи клетки наречени меланоцити, кои произведуваат пигменти во боја - меланин. Како што старееме, меланоцитите може да станат помалку активни и да произведуваат помалку меланин. Со текот на времето, ова може да доведе до постепено губење на пигментацијата на косата, што резултира со седа коса.

Неколку фактори можат да влијаат на стапката и времето на седа коса. Генетиката игра клучна улога во одредувањето кога и до кој степен лицето ќе посиви. Некои луѓе може да почнат да сиваат во своите 20-ти, додека други може да ја задржат својата природна боја до старост.

Покрај стареењето и генетиката, други фактори како стресот, недостатокот на одредени хранливи материи во исхраната и одредени нарушувања можат да придонесат за промена на бојата на косата. Сепак, генерално, седата коса е природен дел од процесот на стареење и обично не укажува на сериозни здравствени проблеми.

Исхрана и седа коса: Каква е нивната врска?

До денес, не постои начин да се промени стареењето на косата и да се врати нејзината боја, освен со бојадисување. Затоа, доколку сакате што побрзо да растете коса или да ја намалите сивата коса, важно е да се грижите за исхраната и да му обезбедите на телото есенцијални витамини и минерали кои го промовираат здравјето на косата и производството на меланин, покажуваат бројни студии.

Едноставниот одговор, значи, е да се одржува урамнотежена исхрана. Колку е посвежа и поразновидна таа диета, толку повеќе се осигурувате дека добивате сè што и е потребно на вашата коса за да расте здрава и силна.

Исхрана и седа коса: Кои хранливи материи ја намалуваат седата коса?

Основни витамини против седата коса се:

Ретинол: дериват на витамин А, придонесува за раст и регенерација на косата и го регулира лачењето на себум. Тоа е меч со две острици бидејќи ако земеме премногу може да биде штетно за нашата коса. Се добива од храна како што се моркови, тиква или спанаќ.

Витамин Б12 - Овој витамин е неопходен за клеточниот метаболизам и формирањето на црвените крвни зрнца. Неговиот недостаток може да предизвика анемија и губење на бојата на косата. Го има во храната од животинско потекло како месо, риба, јајца или млечни производи.

Биотин: името на витаминот Б8, многу неопходен за здравјето на косата, ноктите и кожата воопшто. Неговиот недостаток предизвикува губење на косата или губење на бојата. Присутна во жолчка од јајце. Но, внимавајте, сировата белка има спротивен ефект и ја откажува нејзината апсорпција.

Фолна киселина: тоа е витамин Б9, оваа хранлива материја помага во синтетизирање на метионин, друга супстанција вклучена во бојата на косата. Покрај тоа, ги зајакнува фоликулите на косата и го спречува опаѓањето на косата. Може да се добие од зелен лиснат зеленчук (марула, спанаќ), мешунки или јаткасти плодови.

Витамин Ц: има антиоксидативно дејство кое ја штити косата од оштетување предизвикано од слободните радикали. Како што знаете, слободните радикали се произведуваат природно за време на клеточниот метаболизам или преку изложеност на фактори на животната средина како што се загадувачите. Витаминот Ц исто така го стимулира производството на колаген. Го има во цитрусно овошје, киви, јагоди или пиперки.

Витамин Д: го стимулира производството на меланин и ги зајакнува фоликулите на косата. Освен тоа, помага калциумот подобро да се апсорбира во телото, што влијае и на бојата на косата. Витаминот Д се добива првенствено со умерено изложување на сонце. Десет минути дневно се доволни.

Витамин Е: Има и антиоксидантни својства кои ја подобруваат циркулацијата на крвта во скалпот и ја негуваат косата од коренот. Може да се најде во растителни масла, семиња или авокадо

Фото: www.freepik.com
Извор: najzena.alo.rs