Сите полудеа по омилениот рецепт нa Меган Маркл: Вкусна и лесна торта со банана и чоколадо

Војвотката од Сасекс е огромна обожавателка на слатки и откри како го прави еден од нејзините омилени рецепти, омилен му е и на принцот Хари

За време на пандемијата, многумина од нас научија да готват како вистински професионалци и веќе совладаа десетина интересни и вкусни рецепти.

Тешко дека некој ќе го оспори фактот дека десертите најмногу ги привлекуваат сите, и кој не сака да јаде нешто слатко, без оглед на возраста. Ова е токму позицијата на војвотката од Сасекс Меган Маркл, која може да се пофали со страст за готвење на слатки.

Сопругата на принцот Хари реши да им покаже на обожавателите, пријателите и следбениците еден од нејзините омилени рецепти презентирајќи го на нејзиниот личен блог. Маркл е популарна не само со нејзината кариера како актерка и бракот со британскиот принц, туку и со нејзините кујнски вештини.

Нејзиниот омилен рецет е вкусна торта од банана и чоколадо.


Потребни намирници:

- 2 банани

- 150 гр. брашно

- 2 јајца

- 150 гр. путер

- 100 гр. шеќер во прав

- 60 гр. ѓумбир

- 50 гр. чоколадни топчиња или мрвици

- прашок за пециво


Начин на подготовка:

Матете ги путерот и шеќерот во прав со блендер додека не се изедначат и станат хомогени. Потоа додадете ги јајцата и брашно и продолжете да матите.

Излупете ги бананите, игмечете ги и исцедете го сокот.

Ѓумбирот изрендајте го на ситно ренде и додадете го во бананата. Додадете го прашокот за пециво и чоколадните топчиња, а потоа додадете ја изматената мешавина од путер и шеќер во прав.

Ставете ја добиената мешавина во подготвен сад за печење и ставете ја во загреана рерна на 180 степени за 25-30 минути.

Сервирајте по ваша желба.


Бон апетит!


Можеби ќе ве интересира:

(РЕЦЕПТ) Поховани банани: Совршен десерт готов за 15 минути!