Совети кои ќе ви помогнат да останете здрави во претстојната сезона: Правете го ова за да ги избегнете вирусите

Жолти есенски лисја, долги прошетки и пријатни ноќи - есента е позната по овие и многу други работи, меѓу кои се и честите настинки. Што да прават возрасните и децата да не се разболат?


Почесто мијте ги рацете

Има многу бактерии и болести на вашите раце кои предизвикуваат болести, па мијте ги секогаш кога се враќате дома, а правете го тоа и периодично кога сте дома. И научете го детето да го прави тоа често, особено откако ќе допре телефон или компјутер.

Исплакнете го носот со раствор од морска сол

Вирусите напаѓаат во телото низ носот - најповолна средина за репродукција: топла и влажна. Солениот раствор ја чисти кожата и ги чисти бактериите. Можете да го измиете носот на вашето бебе со специјален спреј од аптека и деца над пет и повеќе години - со мал шприц со раствор од морска сол. Обидете се да го правите тоа секогаш кога ќе се вратите по прошетка.

Следете ја влажност на воздухот

Прашината и сувиот воздух помагаат за размножување на вирусите и бактериите, па затоа е добро да го навлажнувате. Ако не сакате да користите навлажнувачи за воздух, поминувајте ги масите со влажна крпа - ако е можно, секој ден. Често отворајте ги прозорците така што воздухот во просториите да не биде цело време ист. Убаво е секогаш штом не е премногу ладно, да го оставите отворен малку прозорот.

Пијте повеќе чај

За превенција против болестите, препорачливи се прекрасните чаеви од шипка, камилица, нане, маточина, малина или ситно зрнести листови, од мајчина душица, боровинки ... Нека ви стане навика да го започнувате денот со чај, а по некое време од денот да  си правите чајна пауза. Одлично би било  тоа да се претвори во семејна традиција, да си пиете билен чај со децата и да разговарате.

Хранете се балансирано

Три оброци дневно и две закуски му даваат на телото енергија со која ќе им се спротивстави на вирусите. Јадете најмалку два оброци и три зеленчуци на ден, нагласете ги витаминските бомби: лимони, киви, портокали. Можете да ги засладите со мед исечете ги на убави парчиња подготвувајќи ги и за детето и за вас.

Нагласете го кромидот и лукот

Тие содржат фитанти - испарливи супстанции кои ги уништуваат вирусите и бактериите. Поттикнете ги децата да ги јадат, а затоа што често не ги сакаат, поради нивниот остар вкус, вклучете ги во салати и разни јадења.

Облекувајте се според сезоната

" Подобро да се настинете отколку да се препотите? " – оваа фраза на познатиот педијатар Евгениј Комаровски е добредојдена, бидејќи во неа има смисла, особено кога грижливи родители ги навлекуваат децата со десетици наметки, за да не му е ладно, а понекогаш и самите претеруваат со количината на облека.

Шетајте повеќе и правете гимнастика

 Ова го зајакнува имунитетот и помага во борбата против болеста. Утринската гимнастика е одличен почеток на денот, а ако се направи тоа како семејна традиција, во комбинација со прошетка во паркот пред и / или попладне, ќе уживате во здрава есен, исполнета со енергија и добри искуства.

Користете етерични масла

Аромите на еукалиптус, нане и ела ги убиваат микроорганизмите и го дезинфицираат воздухот.