Совети за родители: Каде и зошто да летувате со деца во Грција?

Грција е земја која нуди одличен избор за родителите и нивните деца

Топлата клима, близината до Македонија, безбедното и чисто море и љубезноста на грците се главните предности поради кои луѓето со деца ја избираат Грција за летен одмор и со задоволство и се враќаат секоја година.

Ништо не е поздраво во текот на летото за детето како престој на море.

Летување со децата во Грција е вистинската одлука, бидејќи секоја ваша желба може да се исполни. Додека другите луѓе не можат да се одлучат каде да го поминат одморот, оние кои имаат деца сакаат да им обезбедат на своите деца најдобро, најзабавно и најсигурно можно летување.

Луѓето со деца генерално избираат тивки места кои не се популарни со луди ноќни забави. Песочна плажа, плиток влез во вода, топло море, без бранови и медузи, природна сенка, урбанизирана плажа - тоа е важно за родителите.

Сместувањето мора да биде чисто и удобно за децата да можат да се адаптираат и да се чувствуваат како дома. Луѓето обично избираат места со супермаркети и аптеки.

Ако во сместувањето нема организирана забава за децата, од суштинско значење е барем во овој град, да постојат неколку игралишта, аниматори, аква парк, мини зоолошка градина. Грција е позната по своите вили поставени веднаш до плажите што во нивните дворови имаат игралишта и базени за деца.

Ако изберете место со аеродром, директен лет до тоа место е најдобра опција. За многумина, најдобрата форма на патување во Грција е со сопствено возило, затоа што може да се запре, каде и кога и да посакате.

Каде да летувате со деца во Грција?

За еден човек е потребен цел живот да ги открие и да ги посети сите плажи во Грција. Според повеќето туристи кои посетиле поголем дел од Грција, од најдобрите места за одмор со деца се - Халкидики, Солунската и Олимписката ривиера, Тасос, Крф, Евија.

Еден престижен британски магазин за патувања смета дека следните острови во Грција, се идеални за семејни одмори - Родос, Крит, Паксос, Закинтос, Крф, Лефкада, Парос, Миконос, Милос, Санторини, Наксос, Аморгос, Скиатос, Алонисос.

Најубавите плажи во Грција за деца се наоѓаат токму во наведените места.

Летување со деца на КРФ

Островот Крф е едно од најубавите места во Грција, познат е по своите убави пејзажи и плажи, како и по пријатната температура и бујна вегетација. 

Градовите на источниот брег на Крф се препорачуваат за семејства, бидејќи морето е потопло и нема ветрови што ги зголемуваат брановите - Барбати, Мораитика, Ипсос, Касиопи, Гувиа.

Агиос Георгиос е исто така мало и тивко одморалиште со долги песочни плажи и плиток влез во вода. Плажата Агиос Георгиос е опкружена со маслинови градини.

Хотелите во Крф со четири или пет ѕвезди имаат дневни активности посветени на децата, како и игралишта во дворот. Исто така, постојат приватни станови на плажа кои имаат простор за анимација на децата. Во текот на летото, во градот се организираат  проекции на цртани филмови. Во срцето на островот Крф се наоѓа и големиот аквапарк - aqualand-corfu.com

Летување со деца на КРИТ

Крит е најголемиот грчки остров на кој летото најдолго трае во однос на другите делови на Грција. Крит е познат по своите археолошки локалитети, прекрасни плажи, гостољубиви домаќини, медитеранска и топла клима, но исто така и по свежите ноќи.

За децата, постојат две одлични атракции во Крит - големиот аквариум „Кретавариум“ и аквапаркот „Аква Плус“, кој се наоѓа околу 30 километри од градот Хераклион.

Малото одморалиште Георгиуполи е тивко, со ресторани и апартмани и има песочна плажа долга 20 километри. Меѓу најпосетените места на Крит се Хераклион, Агиос Николаос, Херсонисос, Ретимно.

Во јужниот дел на Крит е Плакијас. Плакијас има долга песочна плажа и она што е најважно за успешен летен одмор со деца во Грција, сместување може да се најде на плажа. 

Ако имате бебе или многу мало дете, избегнувајте да го истражувате Крит со автомобил бидејќи тоа може да биде многу тешко и неподносливо за малиот организам поради високите температури. Крит е особено интересен за деца од предучилишна и училишна возраст.

За семеен одмор, јужната страна на Крит. Единствениот недостаток на Крит се силните ветришта што често се зголемуваат и високите бранови. Се разбира, ветровите не дуваат секој ден.

Летување со деца на ТАСОС

Ако се прашувате кое е најдоброто место во Грција за деца, тогаш ви е потребен одговор каде да летувате во Тасос. Тасос е познат меѓу туристите како семеен остров. 

Претставува совршен остров за одмор со деца во Грција - бујна вегетација и мирис на борови дрвја, долги песочни плажи со плитка вода, мали и мирни места кои не се познати по бучава и ноќен живот.

Родителите со деца ги препорачуваат следните места: Скала Потами, Потос, Лименас, Скала Рахони, Скала Мариес, Скала Скотирос.