Успеав: Победничка фотографија која треба да ја има секоја мајка по породувањето

Ким со години работи на здрава исхрана и менија за дијабетичари, а несебично споделува со своите придружници како можат да ја подобрат нивната здравствена состојба со нивната диета.

После првата бременост и породувањето, како што напиша, тешко се решила да има уште едно дете поради траумата што ја доживеала при раѓањето на нејзиниот прв син. Меѓутоа, откако одлучила да има втора бременост, таа постојано имала страв за тоа што ќе се случи во породилната сала.

После раѓањето, таа објави прекрасна фотографија со објаснување зошто ја чекаше целата бременост за да објави ваква фотографија по доаѓањето на свет на нов член на семејството.

„Можеби изгледа глупо, но јас ја поминав скоро целата бременост чекајќи да ме фотографираат. Оваа победничка поза, што ја видов кај многу други жени, со моќна порака УСПЕАВ.

Сакав вагинално породување, по претходен царски рез и направив се што е во моја моќ да се породам природно. Се залагав за себе и за своето бебе при секој преглед. Сакав убава приказна за раѓањето на моето бебе, и покрај фактот што знаев дека имам само мала шанса тоа навистина да се случи.Значи, гледањето на списокот на моите медицински досиеја ги буди СИТЕ чувства. Бев разочарана и тажна, лута, па дури и бев љубоморна затоа што во целата документација пишуваше дека царскиот рез е задолжителен. Се чувствувам измамено. Се прашував многу пати, поставувајќи си прашања од типот што ако сè уште можам да успеам и дали сè уште би можела да се породам вагинално. Дури се чувствувам малку засрамено што вложував толку многу енергија на начинот на кој сакам да се породам. На крајот на краиштата, среќна сум што моето бебе е тука и што и двајцата сме здрави. Воодушевена сум од мојата сила и почит кон жените кои раѓаат насекаде.

Сигурен сум дека, покрај се, моето раѓање е УСПЕХ. Затоа решив да ја објавам оваа фотографија и да го прославам овој успех.Извор: бебац.ком

Фото: Инстаграм- kimhobanrd