Во брак сум 15 години и шок дијагноза од гинекологот: Испливаа валканите тајни на сопругот - „Ме изневеруваше, но тоа не е најлошото“

Култната рубрика „Dear Deirdre“ во која читателите на британскиот магазин „The Sun“ ги претставуваат своите емотивни и сексуални проблеми, а експертот одговара, секогаш има нешто интересно да понуди. Неодамна, за помош и се обратила измамена жена, која 15 години била убедена во брачна идила, за наеднаш да открие дека семејната хармонија е само илузија.

По повеќе од 15 години заедно, открив дека мојот сопруг е сериски прељубник - и добив полово пренослива болест за да го докажам тоа.

Отпрвин не можев да замислам дека може да биде полошо од тоа, но потоа дознав и дека има тајна ќерка од друга врска. Сега сум изгубена и не знам што да правам и срцето ми е скршено.

Јас имам 40, а тој 43 и заедно имаме две деца.

Пред неколку месеци почнав да чувствувам печење и болка секогаш кога одев во тоалет. Отпрвин не размислував многу за тоа и претпоставував дека имам уринарна инфекција. Меѓутоа, докторот ме извести дека имам кламидија!

Знам дека никогаш не спиев со никого освен со мојот сопруг и знаев што значи тоа. Кога го соочив со вистината, тој се обиде да демантира се, но на крајот призна дека имал врска за една ноќ кога му ги покажав гинеколошките резултати.

Се обидов да му простам, но знаев дека нешто не е во ред, па го пребарав неговиот телефон. Освен што срцето за малку ќе ми скокнаше од градите кога открив дека спие со четири различни жени!

Скролав низ стотици пораки додека не наидов на фотографии од мало девојче испратено од една од тие жени. Бев толку вознемирена што станав хистерична. Веднаш му кажав сè, а тој призна се, велејќи дека е будала и молеше за моја прошка.

Можев да му простам за една афера, но четири прељуби и тајно дете? Како можеше да ми го направи ова!

Одговорот на експертот:

Полека, имаш многу податоци да обработиш. Вашиот сопруг ве изневерувал неколку пати, имал незаштитен секс ризикувајќи го вашето здравје и ако ова дете е негово, има нова обврска која е целосно надвор од вашиот брак.

Ако одлучите да останете со вашиот сопруг, тоа треба да биде само ако на него му е искрено му е жал за неговото однесување и е посветен да ги исправи работите и да го промени своето однесување.

И двајцата ќе треба да бидете подготвени да разговарате за тоа каде работите тргнале наопаку и да не бидете во искушение само да ги ставате проблемите под тепих - на тој начин тие можат само да станат попроблематични. Само вие можете да одлучите дали сакате да ја поправите вашата врска или дали ви е потребено конечено разведување.

Фото: Freepik.com
Извор: Zena.blic.rs