9 златни совети: Како во лето да имате полесна бременост?

На идните мајки може да им биде екстремно жешко само по себе, како што се зголемува циркулација која автоматски ја зголемува температурата на телото, а да не зборуваме и за прекумерната тежина во бременост. Поврзете го сето тоа со високи температури и топлотните бранови кои ни се придружуваат во јуни, јули и август и ќе биде јасно на што бремените жени се подложени.

Сепак, постојат едноставни и достапни начини со кои во летните месеци може да се помине без прекумерно потење.

Намалување на внесот на натриум

Се чини многу очигледно, но намалување на внесувањето на сол за да се спречи оток на кој бремените жени се склони. Не целосно да се елиминира таа содржина на јод, кој е многу важен за здравјето на детето.

Отстранете ги прстените

Прстите се едни од првите места кои потекуваат во текот на бременоста, а топлината не помага. 

Одете на пливање

Базен или море, пливањето е одлична вежба која ќе исто време освежува, но, исто така, дозволува чувство на бестежинска состојба.

Влажни облоги

Поставување на студени, влажни облоги на вратот или на челото помага да се намали температурата на телото и намалување на потењето.

Одете во кино или трговски центар

Останете во климатизирани простории, и дома може да ви стане досадно и малку фрустрирачки, па ова е идеална можност за посета на кино или трговски центар во близина. 

Многу течности

Ние сите знаеме дека ние треба да се пијат најмалку осум чаши вода на ден, или пиење сок од портокал, млеко ќе ви помогне да ги надоместите електролитите кои се губат преку потење во текот на летното сонце.

Лесна облека

Нека вашата гардероба се состои од светла, лесна и широка облека направена од материјали како памук и лен. Кожата ќе може да дише и ќе се спречи појавата на осип кој може да се развие под градите и стомакот.

Користете повисоки заштитни фактори

Дури и ако обично ставате креми со заштитен фактор 15, размислете за поголем број во текот на бременоста. Сонцето може да го зголеми производството на меланин, па затоа заштитете ја кожата.

Носете соодветни обувки

Лето може да изгледа како совршена можност да се покаже на сјајот на вашите нови сандали, но секогаш имајте на ум дека треба да бидат удобни, па можеби и број поголеми, за да немате проблем кога ќе ви отече ногата.