Девет години беа љубовници, а по неговата смрт целиот имот и го остави на сопругата: Љубовната приказна на Ана Бекута и Милутин Мркоњиќ

Познатата пејачка Ана Бекута за 40-те години колку што е на музичката сцена изгради кариера каква што може само да се посака. Огромен број на хитови кои станаа незаменлив дел од секоја прослава, како и оние песни со кои се пати и тагува, се само дел од сето она што Ана и го донесе на домашната публика.

Освен успешната кариера, Ана често беше во центарот на вниманието на јавноста и поради возбудливиот приватен живот, особено во последните десет години, кога беше откриено дека е во врска со политичарот Милутин Мркоњиќ.

Ана беше слободна жена, но приказните почнаа да стануваат се погласни кога се дозна дека Милутин е во брак со Драгана Мркоњиќ, а во исто време има врска и со пејачката. Годините минуваа, а двајцата не се грижеа за злобните коментари, кои не беа малку.

Сепак, тие во неколку наврати зборуваа за нивната љубов, а Милутин постојано објаснуваше зошто никогаш законски не се развел од сопругата. Тој објасни дека не сака развод бидејќи тој и се што има Драгана. Според тоа, по неговата смрт пред две години, целиот негов имот е оставен на неговата законска сопруга. Ана нема ништо. По тој повод своевремено на социјалните мрежи се огласи и самата Ана.

 - Додека мојот свет се уриваше во последната година, многумина разговараа за мојот и имотот на Милутин. Понекогаш беше тешко да се прочита и свари. Како да сум некоја сиромашна жена, а не жена која работи, стекнува и создава во последните 40 години. Можеби ти е незамисливо, но јас заработив повеќе од Милутин. Вложував мудро и живеев подеднакво и пред него, со него и по него. Она што го имаше Милутин остана на вистинскиот наследник, а јас немам ништо против тоа и никогаш немав ништо. Нема тестамент и нема сапуници создадени од медиумите - објасни Ана, додавајќи:

- Животот го живеевме во хармонија и договор. Можеби вие не би живееле така, но тоа е ваша работа. Нашето беше наша работа. Никогаш не ме интересираа пари - од едноставна причина што имав свои. Во периодот кога го запознав Милутин ми требаше само љубов, топлина и внимание. Го добив тоа и до крајот на неговиот живот живеевме во таа топлина, љубов и внимание.

Таа им даде и еден совет на сите девојки:

-Тажно е да се види колку за некои е неверојатно тоа што жената го има, жената заработувала, создавала и стекнала без маж. Ако нешто такво е неверојатно во 21 век, ние како народ имаме сериозен проблем. Посакувам сите девојки да најдат љубов каква што ја најдов во Милутин. Грижете се за парите сами. Толку е послатко – напишала Ана.

Ана и Милутин се запознале во 2012 година. Во една прилика за тамошните медиуми откри како тие двајца се запознале, а потоа кој бил „кумот“ со силните емоции кои ги поврзувале сите овие години.

-Кога ја видов Ана на концертот на Шабан, не знаев која е. Пред тоа запознав многу нејзини колешки како Цеца, Снежана Ѓуришиќ, Лепа Брена, тоа е моја работа, ние политичарите постојано се среќававме со пејачки ѕвезди, но јас не бев со неа. Беше блиску до нас, а јас само го прашав Шабан дали ја пее „Златиборови мугри“, инаку навистина не знаев која е - се присети Мрко во една прилика.

 - На забавата по концертот на Шабан нарачав песна за Ана и и дадов бакшиш, а таа ми рече да ја извадам бурмата. Јас одговорив: „Ќе ја симнам, ако ми ги вратиш парите“, што, се разбира, таа не го направи. Сите до ден денес се смееме на тоа – додаде тој, а потоа истакна дека пејачката бакшишот никогаш не го зема за себе, туку го дала на бендот.

Ана тогаш веќе знаеше дека тој е човекот што го чекаше толку години.

- Веднаш станав свесен дека тој е човекот на мојот живот. Не на првата, туку на нашата втора средба. Тоа беше приватна средба и присуствуваше и покојниот Бата Живојиновиќ, а потоа се договорија да ја објават неговата книга. Мојот пријател им свиреше и пееше. Кога таму седи господинот Мркоњиќ, веднаш скокна од столот, не послужи, а таа вечер додека се  дружевме се ми стана јасно – изјави таа претходно за „Хелоу“.

Пејачката напомена и дека најубавите работи се случуваат кога најмалку очекуваме.

- Најдобрите работи се случуваат кога најмалку ги очекуваме. Едноставно се предадов и реков: Господ нека испрати што мисли дека ми треба. Да не губиме надеж без разлика на несреќи и бродоломи. Вистинскиот маж се појавува кога сте подготвени за тоа, кога се сакате себеси. Навистина чекав, првата половина од животот помина во потрага. Кога се запознавме, јас имав 52 години, тој речиси 70. Но, да се сретневме порано, можеби немаше да се препознаеме. Не е како да знаеме што е љубов во дваесеттите и триесетите... Ја разбираме дури подоцна, кога со мудрост и искуство ќе се стават одредени вредности на нивно место - истакна таа, а потоа откри каков бил односот со Мрка.

- Годинава славиме девет години љубов, врска, заедништво, запознавање... Отсекогаш им се препуштав на емоциите и срцето секогаш ме водеше низ животот, без разлика на последиците. Без љубов не би можела да опстанам ниту во животот, ниту во бизнисот. Верував во нас и нашата врска, а верувам и денес. Сигурна сум дека ќе бидеме долги години во нашиот таканаречен сојуз, бидејќи функционираме прекрасно... Сите овие девет години поминаа во мир, хармонија, договор и доверба. Без сето ова, врската нема опстанок. Со тоа што, морам да додадам, во зрелите години од животот се запознавме како успешни и остварени луѓе во нашите професии и мислам дека тоа многу придонесе за хармонија на нашата врска.

Фото: Инстаграм
Извор: glossy.espreso.co.rs