„Додека смртта не нѐ раздели“: Сам се грижи за сопругата, која 12 години е врзана за кревет

„Дојде докторот околу 11 и пол навечер, и пријде, ја фати за рака и ми рече „уште еден час, час и половина“. Прашав што е тоа уште час и половина? Ми рече „ жена ти умира“... Се потресните борови на човекот кој веќе 12 години се грижи за неподвижната сопруга со која се зарекол „Во добро и во зло“.

Имено, Хајрудин Велетовиќ од Сараево, во Босна и Херцеговина се оженил со сопругата Елмина пред 33 години, поточно во 1990 година. По дваесет години, убави и среќни моменти, Елмина имала мозочен удар кој завршил со излив на крв во мозокот. Токму поради тешката болест Хајрудин 12 години деноноќно се грижи за својата сопруга која е комплетно неподвижна.


6 мај 2011 година, како што објаснува Хајрудин, е најтешкиот ден во неговиот живот.

-Кога јас и таа се запознавме, се познававме само 15 дена и се венчавме. Се беше совршено и со нејзиното здравје и со нашата врска. Често имаше главоболки, но тоа секогаш ќе се излечи со лекови, без лекар. Меѓутоа, неколку дена откако наполни 40, имаше ужасни главоболки. Отидовме во болница, беше премногу гужва, докторот не сакаше да ја види и се вративме дома. Следниот ден и беше подобро и отидовме кај другарка, пиевме кафе и потоа се случи нешто што никогаш нема да го заборавам - падна, објасни Хајрудин.

Првите знаци на тревога ги забележал, кога сфатил дека нејзиниот пад не е обична несвестица, туку нешто што досега не го сретнал.

-Веднаш ја однесовме во итната медицинска помош. Таму знаеја што е, па ја хоспитализираа. Главниот лекар рече никој ништо не допира. Беше свесна, но не можеше да зборува, само нејзиниот поглед значеше „спаси ме“. Меѓутоа, набрзо ги затвори очите и готово... Потоа дојде докторот, ја виде и рече „уште еден час, час и половина“... Прашувам зошто уште час и половина, ми вели „да ти умре жената“. Тогаш му реков дека го чекаме 5 часа и дека не сакам невестата да умре. Тогаш тој се сожалил на нејзината младост и одлучил да и направат операција. По операцијата таа почнала да се освестува, но тоа не и помогнало да се врати комплетно, изјави тој за каналот на Јутјуб.

Откако ја преживеала првата операција, следувала втората и третата...

-Првите операции беа направени во Сараево, околу 9 операции, но не успеаја. Ја однесовме во Загреб, ни тоа не ни помогна. Потоа кога состојбата и се влоши, моравме да одиме во Турција. Еден доктор од Сараево ми ги прочира наодите, според нив мојата жена треба да е на нозе, но не е. Таа е во вегетативна состојба, не е кома, затоа што реагира кога сака или кога ќе и зборувам, ама ништо не кажала долго време“, рече Хајрудин.

Тој вели дека во желбата да и помогне на сопругата проучувал различни начини како да ја одржува во живот.

-Тоа ми беше приоритет, користев многу работи преку Интернет за да може да живее. Барав решенија, но луѓето се скептични, објасни тој за YouTube каналот. Хајрудин вели дека ги извршува сите обврски околу домаќинството. Како што вели тој е со неа 24 часа, а на помош му доаѓаат децата и целото семејство во пресрет на обврските. До неа е мојот кревет, јас го подготвив, па ако паднам нека ни се двајцата падне“, заклучи Хајрудин, вистински пример на човек - херој, кој со сопругата има две деца и пет внуци.Фото: Youtube/screensot

Извор:Blicrs