Елизабета II ја подготвува Кејт за кралица: Војвотката заблеска во зелено

Двете поминуваат многу време заедно во последно време, а Нејзиното височество е повеќе од фасцинирана од квалитетите на војвотката од Кембриџ

Она што се случува во британското кралско семејство секогаш е обвиткано со голема доза на мистерија. Сепак, сите чекаат со заладен здив да видат кој ќе седне на престолот на кралицата Елизабета Втора.

Вчера, Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (37)  пристигнаа во Ирска за да се сретнат со претседателот Мајкл Хигинс и неговата сопруга Сабин.

Војвотката од Кембриџ блескаше во зелен фустан и палто за оваа пригода, додека Војводата се одлучи за костум и вратоврска.

Војводата и војвотката од Кембриџ е прва странска посета на членовите на кралското семејство по Брегзит, и тие положија венец во градината на сеќавањето посветена на сите и ги дадоа своите животи за независност на таа земја.

View this post on Instagram

‪Wishing a very happy #StAndrewsDay to all those celebrating in Scotland and around the world today

A post shared by Kensington Palace (@kensingtonroyal) on


Неодамна, пак оддекна во јавноста веста дека веќе започнала подготовката на малиот принц Џорџ за крал на Велика Британија.

Сепак, извор на Бакингемската палата сега објави сензационална тајна во врска со кралицата Елизабета Втора и Кејт Мидлтон.

Војвотката вешто го комбинира исполнувањето на социјалните обврски, мајчинството и бракот. Не е изненадувачки што Нејзиното височество ја подготвува својата сакана снаа за улогата на кралица на конзорциуми (кралицата на конзорциумот е сопруга на владејачкиот крал)

„Несомнено, ова е пристојна замена“, велат од Бакингамската палата.

Кралицата Елизабета Втора започнува да ја подготвува Кејт за прифаќање на круната веднаш по нејзината свадба со принцот Вилијам, која беше во 2011 година. Но, во последно време, Нејзиното Височество поминува многу повеќе време со својата снаа за да ја научи со сите сложености во животот на монархот.

„Кралицата ја почитува професионалноста, посветеноста и можноста на Кејт да ја зема здраво за готово и има доверба во неа“, вели извор на палатата.

Тој тврди дека во текот на последните неколку години војвотката од Кембриџ станала многу посигурна во себе: „Кејт беше многу загрижена порано. Претежно кога станувало збор за кралицата. И имаше причини за тоа. Но, сега работите драматично се променија “.


Се покажа дека пред свадбената церемонија на Кејт со принцот Вилијам, кралицата Елизабета Втора сметала дека нејзината идна снаа не е многу вредна.

Работите сега се различни: „Во текот на последните неколку години, тие се почитувале меѓусебно многу добро. Кралицата изјави дека е многу горда на успехот на Кејт. Војвотката се чувствува пријатно и смирено во присуство на Нејзиното височество “.

Според извор во Бакингамската палата, односот меѓу нив двете е толку добар што Кејт ја нарекува „баба“ кралицата, како и нејзиниот сопруг, принцот Вилијам.

„Елизабета длабоко го цени мислењето на Кетрин и им верува на нејзините одлуки. Во последно време тие честопати зборуваа приватно без интервенција на принцот Вилијам “, додава информаторот.

Наспроти неодамнешните непријатни вести што ги направија принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл, нејзиното височество одлучи да i открие на Кејт како да се држат настрана од скандалите.

„Кралицата рече дека веќе не треба да се објавуваат коментари на социјалните мрежи за гласини околу кралското семејство. Секогаш треба да го искажете своето мислење во службена форма што накратко ја соопштува суштината на она што се случува, без да се ескалира ситуацијата “, овој совет го даде кралицата на Кејт, изјави изворот.

Според него, војвотката од Кембриџ многу се плаши да пропушти важни семејни моменти заради нејзините кралски должности: „За Кетрин, семејството е сè. Нејзиното Височество, исто така, постојано признава дека посакува да помине повеќе време со своите деца, особено кога тие биле бебиња и дознале сè за светот преку нивните родители. Кралицата, исто така, призна дека најважна за неа е рамнотежата помеѓу приватниот и јавниот живот “.

Сепак, кралицата е уверена дека Кејт ќе се справи со сите тешкотии.

„Елизабета е импресионирана од тоа како Војвотката брзо се навикнува на нејзината улога. Заради нејзината пријатна и грижлива личност, војвотката од Кембриџ стана најпопуларна кралска личност во последните години. Нејзиното Височество не се сомнева дека Кетрин еден ден ќе стане достојна кралица “, вели извор близок на кралското семејство.

Сите субјекти во Велика Британија се свесни дека Кејт ќе стане кралица на нивната земја само откако принцот Вилијам ќе стане крал. Тоа ќе се случи откако неговиот татко, принцот Чарлс, че седне на престолот, а потоа и да се симне од престолот.

Сепак, многумина се надеваат дека Чарлс може да не стане крал на Велика Британија, тој директно му го дава престолот на неговиот син, кој е многу повеќе драг од него.

Но, кој ќе биде британскиот крал (или кралица) што ќе се се случи во индина, само времето ќе покаже.