Фустан за одмазда: Зошто овој фустан на принцезата Дајана остана запаметен како одмазднички

Во истиот ден кога принцот Чарлс јавно ја призна својата врска со Камил Паркер, принцезата Дајана сметаше дека е вистинско време да престане да следи какви било протоколи, па таа се појави во прекрасен фустан дизајниран од Кристина Стамболијан.

29 јуни во Британија е познат како „Ден на одмазда“.
Кон крајот на јуни 1994 година, магазинот Vanity Fair ја покани Дајана на настан на кој принцезата од Велс требаше да присуствува со модели и познати личности од тоа време.
Црниот фустан на грчката дизајнерка Кристина Стамболијан докажа дека по три години, Дајана е слободна да му покаже на светот како да се спротивстави на кралското семејство.

Според раскажувањата, истото попладне кога принцот Чарлс даде интервју на телевизија во кое јавно призна дека има врска со Камила Паркер, Дајана помислила да се појави на настан во фустан дизајниран од Валентино. 
„Бев верен, сè додека не ми стана јасно дека нашиот брак е непоправлив“, рече синот на Елизабета Втора и татко на Хари и Вилијам, во живо на телевизија.
Оваа изјава и овозможи на принцезата Дајана дефинитивно да се спротивстави на кралското семејство.

Овој фустан прекршил неколку правила на кралскиот протокол.
Прво, членовите на монархијата не смеат да носат црна боја, што е резервирана исклучиво за погреби на кој било член на семејството или кое било соодветно лице. Покрај тоа, рамената и нозете не смеат да се прикажуваат јавно во кралското семејство.
Но, на Дијана не и беше грижа. Од тој ден, црниот грчки фустан остана врежан во сеќавањето на сите како „фустан за одмазда“.

фото:Profimedia
извор:glossy.espreso