Го остварив сонот, станав мајка на 46 години“: Ако вашето тело може да се носи со бременоста, не сте премногу стари за да имате дете

Знаела дека другите ќе и судат, но не мислела дека е себична што го родила својот ангел во средни години...

По 45-тата година, повеќето жени влегуваат во менопауза, но не е невообичаено да останат бремени. Некои природно, иако ова е редок случај. Така Касандра станала мајка на 46 години.

Не е себично да се роди дете

„Не можев да им верувам на очите, направив бројни тестови за бременост, а кога десеттиот беше позитивен, конечно прифатив дека мојот сон се оствари“, изјавила Касандра, која тогаш веќе имала две деца.
„И покрај шансите од околу еден процент, останав бремена и на 46 години повторно ќе бидам мајка. Тоа беше причина за славење. Да се ​​донесе нов живот во светот не е себичен чин, туку радосен чин. Знаев дека ќе ме осудуваат поради мојата возраст и не ми беше грижа“, изјавила таа за The Sun.

„Моето мало момче сега има десет месеци и тој е најдоброто нешто што можев да го направам - не само за мене, туку и за него и моите поголеми деца, Шафрон (12) и Џорџ (11). Навистина верувам дека сум подобра мајка сега поради зрелоста и животното искуство исто така, чувствувам дека мојата бременост требаше да се случи, затоа што ако вашето тело може да остане ја носи бременоста, вие не сте премногу стари за да имате дете , многу повеќе од она што општеството би рекло дека е „прифатливо“.

Никогаш не сум бил во подобра форма

Во триесетите родила две деца, но секогаш сонувала за големо семејство. За неа 45-годишната возраст била голема пресвртница. Многу нејзини пријатели веќе влегле во менопауза, а и таа имала некои симптоми, како што се нередовни менструации и промени во расположението.

„Се чувствував како да имам отчукување на часовникот и почна да ме фаќа паника дека е доцна за дете. Навистина сакав да имам дете со Дени, кого го запознав во 2020 година. Му реков: Не излегувај со мене ако не сакаш да се омажам и да имам деца. Се обидувавме да имаме дете по свадбата во 2022 година. Знаев дека имам доволно љубов и енергија за друго дете. Никогаш не сум била во толку добра форма ако мислиш младешки, остануваш млад и физички и психички“, гордо вели жената која на 46 години стана мајка по трет пат.

Ништо не се случувало неколку месеци, па размислувала да оди на клиника за неплодност, но откако истражувала за тоа сепак одлучила да не оди. После десет месеци на тестот за бременост се појавил позитивен резултат и прегледот од гинеколог потврдил дека е бремена. На нејзината среќа и немало крај.

И се роди нашиот ангел

Бременоста поминала без компликации, но таа морала почесто да оди на прегледи бидејќи е постара трудница.

„Се породив во 37 недела бидејќи бебето повеќе не се дебелееше. По 18 часа породување на свет дојде мојот син тежок 2,5 килограми. Му го дадовме името Ксавиер. Дени и јас го нарекуваме наш ангел. Тој ни донесе многу радост и не зближи. И моите постари деца го сакаат. Многу уживам во мајчинството, и покрај хорор приказните. Дефинитивно сум посмирена и постабилна отколку што бев во триесеттите".

На оваа возраст е посигурна во себе, не се замара со ситници, знае да го цени секој ден поминат со своето дете.

Бројот на свеќи на тортата не е важен

Што се однесува до стареењето, Касандра вели дека не е загрижена за тоа во моментов.

„Се трудам да не размислувам за фактот дека можеби нема да бидам наоколу кога Ксавиер ќе се ожени или ќе има дете. Размислував како, кога ќе има 20 години, ќе имам 66 години иќе бидам  блиску до пензија. Но, имам многу енергија и не изгледам и постапувам според мојата возраст. Се работи за тоа како се чувствувате, а не за бројот на свеќички на тортата и на 40 години да не се плашиш да го направиш тоа, ако телото ти е способно да забремениш, најважно е детето да биде сакано“, ова е порака до сите жени кои размислуваат за бременост во средна возраст.

Фото: Freepik.com
Извор: Najzena.alo.rs